
Original: $109.90
-65%$109.90
$38.46The Story
Features
- Intelligent dual-control design: Supports APP remote control + remote control, 6 wind speeds can be freely adjusted, adapted to the needs of modern smart homes
- Industrial aesthetic lamps: 18-inch retro distressed gold body with old gold blades, 5 45° angled plastic fan blades to enhance airflow, taking into account the practicality of a small space and industrial style decoration
- Ultra-quiet and energy-efficient DC motor: 20W DC frequency conversion technology, 1000RPM strong wind power only consumes 11.8W, UL certified safe and energy-saving, suitable for rooms ≤75 sq ft.
- Four-lamp expansion lighting: Flush Mount installation, integrated 4 sets of E26 ceramic lamp holders (single lamp maximum 40W), can be freely matched with warm light/white light bulbs
- Worry-free installation and after-sales service: Includes remote control and instructions, the whole machine is made of iron, 7.7-inch ultra-thin body, and enjoys a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 17.8" * 17.8" * 7.7" |
| Blade Size | D: 11.5" * W: 11.5" * H: 1.5" |
| Weight | 2.99 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 18 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control, APP |
| Battery Type | AAA batteries |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Color | Antique golden |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000RPM |
| Hight Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Intelligent dual-control design: Supports APP remote control + remote control, 6 wind speeds can be freely adjusted, adapted to the needs of modern smart homes
- Industrial aesthetic lamps: 18-inch retro distressed gold body with old gold blades, 5 45° angled plastic fan blades to enhance airflow, taking into account the practicality of a small space and industrial style decoration
- Ultra-quiet and energy-efficient DC motor: 20W DC frequency conversion technology, 1000RPM strong wind power only consumes 11.8W, UL certified safe and energy-saving, suitable for rooms ≤75 sq ft.
- Four-lamp expansion lighting: Flush Mount installation, integrated 4 sets of E26 ceramic lamp holders (single lamp maximum 40W), can be freely matched with warm light/white light bulbs
- Worry-free installation and after-sales service: Includes remote control and instructions, the whole machine is made of iron, 7.7-inch ultra-thin body, and enjoys a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 17.8" * 17.8" * 7.7" |
| Blade Size | D: 11.5" * W: 11.5" * H: 1.5" |
| Weight | 2.99 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 18 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control, APP |
| Battery Type | AAA batteries |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Color | Antique golden |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000RPM |
| Hight Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |























