
The Story
The Lighted 19.5-inch Farmhouse Ceiling Fan helps improve the quality of the air you breathe by keeping stagnant air from breeding bacteria and viruses. Featuring an iron frame and wood veneer frame, this brown ceiling fan operates quietly and efficiently, allowing air to circulate throughout your kitchen, dining room, or bedroom while enjoying a cool breeze. Its additional reversible motor function keeps your home comfortable all year round and saves you money on air conditioning. Modern ceiling fans with lights are a great alternative to traditional ceiling fans.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 19.5"*19.5"*7.3" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 5.7KG |
| Technical Information | |
| Style | Rustic |
| Materials | Iron, ABS |
| Body Color | Brown |
| Blade Color | Black |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Socket Type |
1 × LED light board (bulb included)
|
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 10W |
| Motor Power | 28W |
| Nominal Voltage | 120V |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 28W |
| Size | 19.5" |
| Finish | Iron, ABS |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
1 × LED light board (bulb included)
|
| Motor | DC motor |
| UL Listed | Yes |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| A563401CB110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Lighted 19.5-inch Farmhouse Ceiling Fan helps improve the quality of the air you breathe by keeping stagnant air from breeding bacteria and viruses. Featuring an iron frame and wood veneer frame, this brown ceiling fan operates quietly and efficiently, allowing air to circulate throughout your kitchen, dining room, or bedroom while enjoying a cool breeze. Its additional reversible motor function keeps your home comfortable all year round and saves you money on air conditioning. Modern ceiling fans with lights are a great alternative to traditional ceiling fans.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 19.5"*19.5"*7.3" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 5.7KG |
| Technical Information | |
| Style | Rustic |
| Materials | Iron, ABS |
| Body Color | Brown |
| Blade Color | Black |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Socket Type |
1 × LED light board (bulb included)
|
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 10W |
| Motor Power | 28W |
| Nominal Voltage | 120V |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 28W |
| Size | 19.5" |
| Finish | Iron, ABS |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
1 × LED light board (bulb included)
|
| Motor | DC motor |
| UL Listed | Yes |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| A563401CB110V Installation Manual |























