
The Story
This Ikon modern-style white flush mount ceiling fan makes a statement with its simple lines, creating a style that is both refreshing and instantly recognizable. Its round housing features a powerful integrated 36W LED light fixture that can adjust the color temperature to create the perfect ambience for your mood. It is also equipped with a handheld remote control, which allows you to control the three wind speeds conveniently.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 20"*20"*6.7" |
| Blade Size | 300*H40mm |
| Blade pitch | 12° |
| Weight | 4.1KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Fixture Finish | White |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Blades | 3 reversible ABS white blades |
| Light | 1 LED (bulb included) |
| Light Max Power | 36W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-1-003WY |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Airflow (CFM) | 900 |
| Dimmable |
Color temperature adjustable, brightness not adjustable
|
| Size | 20" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Blades | 3 reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 1 LED (bulb included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8308110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Ikon modern-style white flush mount ceiling fan makes a statement with its simple lines, creating a style that is both refreshing and instantly recognizable. Its round housing features a powerful integrated 36W LED light fixture that can adjust the color temperature to create the perfect ambience for your mood. It is also equipped with a handheld remote control, which allows you to control the three wind speeds conveniently.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 20"*20"*6.7" |
| Blade Size | 300*H40mm |
| Blade pitch | 12° |
| Weight | 4.1KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Fixture Finish | White |
| Mounting Type | Flush mounting |
| Blades | 3 reversible ABS white blades |
| Light | 1 LED (bulb included) |
| Light Max Power | 36W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-1-003WY |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Airflow (CFM) | 900 |
| Dimmable |
Color temperature adjustable, brightness not adjustable
|
| Size | 20" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Blades | 3 reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 1 LED (bulb included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8308110V Installation Manual |























