
Original: $189.00
-65%$189.00
$66.15The Story
Transform your small space with this stylish 20" flush-mount ceiling fan.
Features
- Unique Industrial Design: Featuring a space-saving flush mount design in Satin Nickel finish. Distinctive three-petal ABS blades and bubble glass light diffuser create a modern industrial aesthetic.
- Integrated Smart LED Light: 18W dimmable LED panel with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K) and 1800 lumens output.
- Efficient & Quiet DC Motor: Energy-saving 10W DC motor delivers powerful airflow (1040 CFM) at speeds up to 900 RPM while operating quietly (37dB).
- Remote Convenience & Long Warranty: Includes remote control for all functions (fan, light dimming, timer, memory, reverse) backed by peace-of-mind coverage: 5-year motor warranty, 2-year light & controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*6.3" |
| Blade Size | 7"*3.8" |
| Canopy Size | 7.6"*3.4" |
| Wire Length | 7.9" |
| Weight | 3.5 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F3009 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1040 CFM |
| Energy Efficiency | 104 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Satin Nickel |
| Blade Pitch | 22° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 18W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 1800LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | Silicone |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 10W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 900 RPM |
| High Speed Power | 10W |
| Decibel | 37 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| F3009 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transform your small space with this stylish 20" flush-mount ceiling fan.
Features
- Unique Industrial Design: Featuring a space-saving flush mount design in Satin Nickel finish. Distinctive three-petal ABS blades and bubble glass light diffuser create a modern industrial aesthetic.
- Integrated Smart LED Light: 18W dimmable LED panel with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K) and 1800 lumens output.
- Efficient & Quiet DC Motor: Energy-saving 10W DC motor delivers powerful airflow (1040 CFM) at speeds up to 900 RPM while operating quietly (37dB).
- Remote Convenience & Long Warranty: Includes remote control for all functions (fan, light dimming, timer, memory, reverse) backed by peace-of-mind coverage: 5-year motor warranty, 2-year light & controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*6.3" |
| Blade Size | 7"*3.8" |
| Canopy Size | 7.6"*3.4" |
| Wire Length | 7.9" |
| Weight | 3.5 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F3009 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Satin Nickel |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1040 CFM |
| Energy Efficiency | 104 CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Satin Nickel |
| Blade Pitch | 22° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 18W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 1800LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | Silicone |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 10W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 900 RPM |
| High Speed Power | 10W |
| Decibel | 37 dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| F3009 Installation Manual |























