
Original: $129.90
-65%$129.90
$45.46The Story
Features
- Industrial aesthetic design: 20-inch iron body with 5 retro silver plastic fan blades, 45° tilt angle to optimize airflow, embedded installation to adapt to low space, industrial style appearance combines practicality and decoration.
- Intelligent dual control system: Supports APP remote control + independent remote control, 6-speed wind speed adjustment, supports forward and reverse switching (winter and summer use), full coverage of operation scenarios.
- Four-position high-compatibility lighting: Equipped with 4 E26 ceramic lamp sockets, single lamp supports up to 40W, can be flexibly matched with bulbs to meet the lighting needs of small spaces of 10-15㎡.
- Ultra-quiet and energy-efficient DC motor: 20W DC motor has low power consumption, 1000RPM high-speed air supply, high-speed power of only 11.8W, UL certification ensures safety and durability.
- Ready-to-install kit: Includes complete ceiling fan components, remote control and instructions, suitable for dry areas ≤75 square feet (bedroom/study/apartment), one-year warranty.
- Note: The fan surface is painted gold to create a retro style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 19.7"*19.7"*8.1" |
| Blade Size | D: 11.5"*W: 11.5"*H: 1.5" |
| Weight | 2.99kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control |
Remote Control, APP Control
|
| Style | Industrial |
| Finish Family | Silver |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Color | Antique Silver |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000 RPM |
| Hight Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Industrial aesthetic design: 20-inch iron body with 5 retro silver plastic fan blades, 45° tilt angle to optimize airflow, embedded installation to adapt to low space, industrial style appearance combines practicality and decoration.
- Intelligent dual control system: Supports APP remote control + independent remote control, 6-speed wind speed adjustment, supports forward and reverse switching (winter and summer use), full coverage of operation scenarios.
- Four-position high-compatibility lighting: Equipped with 4 E26 ceramic lamp sockets, single lamp supports up to 40W, can be flexibly matched with bulbs to meet the lighting needs of small spaces of 10-15㎡.
- Ultra-quiet and energy-efficient DC motor: 20W DC motor has low power consumption, 1000RPM high-speed air supply, high-speed power of only 11.8W, UL certification ensures safety and durability.
- Ready-to-install kit: Includes complete ceiling fan components, remote control and instructions, suitable for dry areas ≤75 square feet (bedroom/study/apartment), one-year warranty.
- Note: The fan surface is painted gold to create a retro style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 19.7"*19.7"*8.1" |
| Blade Size | D: 11.5"*W: 11.5"*H: 1.5" |
| Weight | 2.99kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control |
Remote Control, APP Control
|
| Style | Industrial |
| Finish Family | Silver |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Color | Antique Silver |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000 RPM |
| Hight Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |























