
The Story
This 20-inch DC Motor Hanging Ceiling Fan is a perfect addition to any industrial-themed space.
Features
- Outdoor Ceiling Fans: Made of high-quality iron, this fan is not susceptible to corrosion and is perfect for patio, deck, and porch light outdoor spaces. This fan can be used in the rain outdoors, but cannot be put into water.
- Small Size: This fan measures 20 inches in diameter, making it suitable for both small and large spaces.
- DC Motor: Equipped with a powerful DC motor, this fan makes efficient air circulation and ensures a comfortable room temperature throughout the year.
- Black Industrial Design: The fan features a sleek, black industrial design that adds a stylish touch to any room.
- Hanging Buckle and Downrod: Comes with a sturdy hanging buckle and a downrod for easy and secure installation. The downrod also allows for height adjustments to accommodate different ceiling heights.
- Energy-saving and Durable: Made of sturdy metal, this fan is designed for long-term use, and the energy-saving fan can also help you save on electricity bills.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*17.9" |
| Blade Size | 7.5"*4.7" |
| Weight | 7kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Hanging Buckle Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 1095 CFM |
| Wire Length | 216 |
| Location | Outdoor fan |
| Waterproof Grade | IP65 |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matt Black |
| Blade Pitch | 25° |
| Bulbs Included | Yes |
| Recommended Light Bulb Shape | LED |
| Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 5000K |
| Light Max Power | 20W |
| Lumens | 1800 |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Motor Max Speed | 480 RPM |
| High Speed Power | 26W |
| Energy Efficiency | 2.28 CFM/W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F2001BK Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 20-inch DC Motor Hanging Ceiling Fan is a perfect addition to any industrial-themed space.
Features
- Outdoor Ceiling Fans: Made of high-quality iron, this fan is not susceptible to corrosion and is perfect for patio, deck, and porch light outdoor spaces. This fan can be used in the rain outdoors, but cannot be put into water.
- Small Size: This fan measures 20 inches in diameter, making it suitable for both small and large spaces.
- DC Motor: Equipped with a powerful DC motor, this fan makes efficient air circulation and ensures a comfortable room temperature throughout the year.
- Black Industrial Design: The fan features a sleek, black industrial design that adds a stylish touch to any room.
- Hanging Buckle and Downrod: Comes with a sturdy hanging buckle and a downrod for easy and secure installation. The downrod also allows for height adjustments to accommodate different ceiling heights.
- Energy-saving and Durable: Made of sturdy metal, this fan is designed for long-term use, and the energy-saving fan can also help you save on electricity bills.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*17.9" |
| Blade Size | 7.5"*4.7" |
| Weight | 7kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Hanging Buckle Downrod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 1095 CFM |
| Wire Length | 216 |
| Location | Outdoor fan |
| Waterproof Grade | IP65 |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matt Black |
| Blade Pitch | 25° |
| Bulbs Included | Yes |
| Recommended Light Bulb Shape | LED |
| Color Temperature (K) | 3000 / 4000 / 5000K |
| Light Max Power | 20W |
| Lumens | 1800 |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Motor Max Speed | 480 RPM |
| High Speed Power | 26W |
| Energy Efficiency | 2.28 CFM/W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F2001BK Installation Manual |























