
Original: $149.90
-65%$149.90
$52.46The Story
Features
- Exquisite farmhouse aesthetics: The 20-inch off-white ceiling fan, with original wood decorative beads and 5 plastic fan blades, creates a retro pastoral style suitable for small homes.
- Intelligent dual control and convenience: Supports APP + remote control dual control, adjustable 6 wind speeds, and enjoys a smart home experience when lying flat.
- Silent energy-saving DC motor: 20W DC variable frequency motor, 11.8W high wind speed power consumption, 1000RPM strong wind effect covers a small space of 75㎡, saving power and low noise.
- Four-season multi-purpose design: 45° blade inclination + reversible steering function, circulating airflow for winter and summer, compatible with 4 40W E26 bulbs on the top (bulbs must be self-matched).
- Safe and easy to install structure: UL-certified iron body, ceiling installation is only 9 inches thick, low-rise friendly, with a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*9" |
| Blade Size | D: 11.5"*W: 11.5"*H: 1.5" |
| Weight | 3.96kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control |
Remote Control, APP Control
|
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Wooden Beads |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000RPM |
| High Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Exquisite farmhouse aesthetics: The 20-inch off-white ceiling fan, with original wood decorative beads and 5 plastic fan blades, creates a retro pastoral style suitable for small homes.
- Intelligent dual control and convenience: Supports APP + remote control dual control, adjustable 6 wind speeds, and enjoys a smart home experience when lying flat.
- Silent energy-saving DC motor: 20W DC variable frequency motor, 11.8W high wind speed power consumption, 1000RPM strong wind effect covers a small space of 75㎡, saving power and low noise.
- Four-season multi-purpose design: 45° blade inclination + reversible steering function, circulating airflow for winter and summer, compatible with 4 40W E26 bulbs on the top (bulbs must be self-matched).
- Safe and easy to install structure: UL-certified iron body, ceiling installation is only 9 inches thick, low-rise friendly, with a 1-year warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20"*20"*9" |
| Blade Size | D: 11.5"*W: 11.5"*H: 1.5" |
| Weight | 3.96kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 20 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control |
Remote Control, APP Control
|
| Style | Farmhouse |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Wooden Beads |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room |
Bedroom, Dining Room, Kitchen
|
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Pitch | 45° |
| Bulbs Included | No |
| Socket Type | E26 Ceramic Lamp |
| Number of Lights | 4 |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 20W |
| Motor Max Speed | 1000RPM |
| High Speed Power | 11.8W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |























