
Original: $159.00
-65%$159.00
$55.65The Story
Features
- Integrated Dimmable LED Light: Features 15W LED side lighting (1800LM), offering stepless dimming and 3000K/4000K/5000K color temperatures.
- Efficient & Quiet DC Motor: Powerful 1095 CFM airflow at only 17W (64 CFM/W), operating quietly at 37dB with a reversible 6-speed DC motor.
- Convenient Remote: Includes remote (GA054-F3010) for adjusting fan speeds, light settings, timer, and memory functions.
- Flush Mount & Warranty: Easy flush ceiling installation, backed by a 5-year motor warranty and 2-year lighting/controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 21" * 21" * 8.7" |
| Blade Size | 7" * 3.8" |
| Canopy Size | 7.6" * 3.4" |
| Wire Length | 7.9" |
| Weight | 2.5 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 21 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F3010 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Matte Black |
| Product Material | Iron, ABS, PVC |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1095CFM |
| Energy Efficiency | 64.42CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matte Black |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 15W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 1800LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | PVC |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 17W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 940RPM |
| Hight Speed Power | 17W |
| Decibel | 37dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| F3010 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Integrated Dimmable LED Light: Features 15W LED side lighting (1800LM), offering stepless dimming and 3000K/4000K/5000K color temperatures.
- Efficient & Quiet DC Motor: Powerful 1095 CFM airflow at only 17W (64 CFM/W), operating quietly at 37dB with a reversible 6-speed DC motor.
- Convenient Remote: Includes remote (GA054-F3010) for adjusting fan speeds, light settings, timer, and memory functions.
- Flush Mount & Warranty: Easy flush ceiling installation, backed by a 5-year motor warranty and 2-year lighting/controller warranty.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 21" * 21" * 8.7" |
| Blade Size | 7" * 3.8" |
| Canopy Size | 7.6" * 3.4" |
| Wire Length | 7.9" |
| Weight | 2.5 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 21 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F3010 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Matte Black |
| Product Material | Iron, ABS, PVC |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 1095CFM |
| Energy Efficiency | 64.42CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Matte Black |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 15W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 1800LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | PVC |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 17W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 940RPM |
| Hight Speed Power | 17W |
| Decibel | 37dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Motor Warranty | 5-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| F3010 Installation Manual |























