
The Story
Our 21-inch ceiling fan light illuminates your space with a retro design and farmhouse style that fits perfectly with your decor. Besides, it is equipped with 3 ABS fan blades, 1 LED light panel (lighting 3000K), and can control 6 speeds of wind speed with the remote control, suitable for use in a dry indoor environment. Suitable for living room, bedroom, and other places.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20.9"*20.9"*8" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 5.4KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 21 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 10W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| High-Speed Power | 28W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| A570301CA110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our 21-inch ceiling fan light illuminates your space with a retro design and farmhouse style that fits perfectly with your decor. Besides, it is equipped with 3 ABS fan blades, 1 LED light panel (lighting 3000K), and can control 6 speeds of wind speed with the remote control, suitable for use in a dry indoor environment. Suitable for living room, bedroom, and other places.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 20.9"*20.9"*8" |
| Blade Size | 16.5" |
| Weight | 5.4KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 21 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 10W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000K |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| High-Speed Power | 28W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| A570301CA110V Installation Manual |























