
Original: $179.60
-65%$179.60
$62.86The Story
Our 22" Ceiling Fan Light illuminates your space with vintage design and industrial style, making it the perfect choice for chandelier lovers. It is equipped with 3 plastic fan blades and a silent fan motor, with no noise. Suitable for children's room, bedroom, kitchen island, or dining room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 22" × 22" × 10" |
| Blade Size | 7" × 3.8" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.8 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plastic, Crystal |
| Finish | Golden fixture finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rod Included | 10-inch |
| Blades | 3 reversible plastic silver blades |
| Body Color | Golden |
| Blade Material | Plastic |
| Number of Blades | 3 (but 3 leaves are whole) |
| Reversible | Yes |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 6 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E12 |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulbs customers buy |
| Max Light Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 44W |
| Motor Max Speed | 1022 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | GA043 |
| High-Speed Power | 44W |
| Airflow (CFM) | 1216 |
| Energy Efficiency | 27.64 |
| Size | 22" |
| Finish | Iron, Plastic, Crystal |
| Rod Length | L4" & L10" |
| Blades | 3 Reversible Plastic Blades |
| Light Fixture | 6 × E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | AC motor |
| Control Type | GA043 |
| Fan Speeds | 3 |
| Location | Dry location |
| UL Listed | Yes |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F8248BV110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our 22" Ceiling Fan Light illuminates your space with vintage design and industrial style, making it the perfect choice for chandelier lovers. It is equipped with 3 plastic fan blades and a silent fan motor, with no noise. Suitable for children's room, bedroom, kitchen island, or dining room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 22" × 22" × 10" |
| Blade Size | 7" × 3.8" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.8 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plastic, Crystal |
| Finish | Golden fixture finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rod Included | 10-inch |
| Blades | 3 reversible plastic silver blades |
| Body Color | Golden |
| Blade Material | Plastic |
| Number of Blades | 3 (but 3 leaves are whole) |
| Reversible | Yes |
| Socket Type | E12 |
| Number of Lights | 6 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | E12 |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulbs customers buy |
| Max Light Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 44W |
| Motor Max Speed | 1022 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | GA043 |
| High-Speed Power | 44W |
| Airflow (CFM) | 1216 |
| Energy Efficiency | 27.64 |
| Size | 22" |
| Finish | Iron, Plastic, Crystal |
| Rod Length | L4" & L10" |
| Blades | 3 Reversible Plastic Blades |
| Light Fixture | 6 × E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | AC motor |
| Control Type | GA043 |
| Fan Speeds | 3 |
| Location | Dry location |
| UL Listed | Yes |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F8248BV110V Installation Manual |























