
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00The Story
Check out this fandelier chandelier that makes a statement with its vintage industrial, two-tone style, it perfectly combines classic and modern styles. This unique light frame is in brushed nickel and matches the black light canopy, the fan blades are in silver. The lights are surrounded by artful and elegant crystal-embedded shade for a delightful and dreamy look. It features a reversible, multiple-speed powerful motor, and delivers an ultra-powerful airflow with quiet performance. It can be run in the winter to aid in rotating warm air and cutting down on energy costs. The reverse airflow feature allows you to quickly change the direction of the fan, for proper distribution of air. All functions of our ceiling fan with lights and remote can be easily controlled by the remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 23" × 23" × 14.9" |
| Blade Size | 18 inches |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 8.5 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, ABS, Acrylic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Included Rod | 4.5-inch down rod |
| Blades | 3 Reversible ABS black blades |
| Light Requirement | 5 × E12, 4W bulbs (not included) |
| Light Max Power | 20W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 790 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 20.87W |
| CFM | 1435.28 |
| Energy Efficiency | 66.01 |
| Voltage | 120V |
| Size | 23" |
| Finish | Iron, ABS, acrylic |
| Rod | L4.5” |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 5 × E12 Lamp holders (no bulbs) |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F8237110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Check out this fandelier chandelier that makes a statement with its vintage industrial, two-tone style, it perfectly combines classic and modern styles. This unique light frame is in brushed nickel and matches the black light canopy, the fan blades are in silver. The lights are surrounded by artful and elegant crystal-embedded shade for a delightful and dreamy look. It features a reversible, multiple-speed powerful motor, and delivers an ultra-powerful airflow with quiet performance. It can be run in the winter to aid in rotating warm air and cutting down on energy costs. The reverse airflow feature allows you to quickly change the direction of the fan, for proper distribution of air. All functions of our ceiling fan with lights and remote can be easily controlled by the remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 23" × 23" × 14.9" |
| Blade Size | 18 inches |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 8.5 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, ABS, Acrylic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Included Rod | 4.5-inch down rod |
| Blades | 3 Reversible ABS black blades |
| Light Requirement | 5 × E12, 4W bulbs (not included) |
| Light Max Power | 20W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 790 RPM |
| Fan Speeds | 6 |
| High-Speed Power | 20.87W |
| CFM | 1435.28 |
| Energy Efficiency | 66.01 |
| Voltage | 120V |
| Size | 23" |
| Finish | Iron, ABS, acrylic |
| Rod | L4.5” |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 5 × E12 Lamp holders (no bulbs) |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F8237110V Installation Manual |























