
The Story
This 23-inch fandelier farmhouse ceiling fan with lights is set with hanging high-quality crystal, 3 ABS retractable blades, a high-quality metal base, and a woody light shade. The drum-shaped round lampshade, which merges farmhouse and retro elements, is low-key and luxurious, very suitable for Industrial style indoor spaces, such as bedrooms, living rooms, dining rooms, corridors, etc. And it can turn on the lights separately when you turn off the fan. The small-size fan blades made with ABS are safer and more stable than other fan lights while ensuring functionality, which also makes them the ideal ceiling fan for your home. It features a reversible, multiple-speed-powerful motor, and delivers an ultra-powerful airflow with quiet performance. It can be run in the winter to aid in rotating warm air and cutting down on energy costs. The reverse airflow feature allows you to quickly change the direction of the fan, for proper distribution of air. All functions of our ceiling fan with lights and remote can be easily controlled by the remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 23"*23"*12.4" |
| Blade Size | 18" |
| Rod Length | 4.5" |
| Weight | 7KG |
| Technical Information | |
| Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Finish | Satin Nickel / Black |
| Mounting Type | Down-Rod Mounting |
| Down Rod Included | 4.5-inch |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Bulb Requirements |
5 E12 × 4W Light Bulbs (Not Included)
|
| Light Max Power | 20W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 790 RPM |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 20.17W |
| Airflow (CFM) | 1530.32 |
| Energy Efficiency | 71.85 |
| Voltage | 120V |
| Size | 23" |
| Finish | Iron, ABS, Acrylic |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 5 E12 Lamp Holders (No Bulbs) |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry Location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F8238110V & F8238BK110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 23-inch fandelier farmhouse ceiling fan with lights is set with hanging high-quality crystal, 3 ABS retractable blades, a high-quality metal base, and a woody light shade. The drum-shaped round lampshade, which merges farmhouse and retro elements, is low-key and luxurious, very suitable for Industrial style indoor spaces, such as bedrooms, living rooms, dining rooms, corridors, etc. And it can turn on the lights separately when you turn off the fan. The small-size fan blades made with ABS are safer and more stable than other fan lights while ensuring functionality, which also makes them the ideal ceiling fan for your home. It features a reversible, multiple-speed-powerful motor, and delivers an ultra-powerful airflow with quiet performance. It can be run in the winter to aid in rotating warm air and cutting down on energy costs. The reverse airflow feature allows you to quickly change the direction of the fan, for proper distribution of air. All functions of our ceiling fan with lights and remote can be easily controlled by the remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth | 23"*23"*12.4" |
| Blade Size | 18" |
| Rod Length | 4.5" |
| Weight | 7KG |
| Technical Information | |
| Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Finish | Satin Nickel / Black |
| Mounting Type | Down-Rod Mounting |
| Down Rod Included | 4.5-inch |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Bulb Requirements |
5 E12 × 4W Light Bulbs (Not Included)
|
| Light Max Power | 20W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 790 RPM |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 20.17W |
| Airflow (CFM) | 1530.32 |
| Energy Efficiency | 71.85 |
| Voltage | 120V |
| Size | 23" |
| Finish | Iron, ABS, Acrylic |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 5 E12 Lamp Holders (No Bulbs) |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry Location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F8238110V & F8238BK110V Installation Manual |























