
The Story
The Fotile 24'' Built-in Stainless Steel Steam Oven (SCD42-F1) brings healthy, high-performance cooking to your kitchen with its 1.48 cu.ft. capacity and innovative dynamic steam convection technology. Designed to deliver 100% fresh steam, it ensures food retains its natural flavor, texture, and nutrients. With six convenient preset modes, an intuitive touchscreen interface, and a sleek stainless steel finish, this oven offers effortless operation and easy cleaning—perfect for modern, health-conscious kitchens.
Features:
- 24’’ Built-in Steam Oven
- 1.48 cu.ft. capacity
- Dynamic steam convection technology
- 100% fresh steam
- 6 preset modes for ease of use
- Touchscreen operation
- Easy cleaning
| Model | SCD42-F1 |
| Certification | ETL |
| Product Size (W x H x D) | 23 7/16 x 17 15/16x 19 5/16 |
|
Build-in Size(WxHxD) |
Standard installation 22 1/16 x 17 3/4 x (=21 11/16)Flush installation 23 9/16 x 18 1/8 x 21 11/16 |
| Power Source | Electric |
| Load Wattage | 2250W |
| Power | 240V/60Hz |
| Capacity (cubic feet) | 1.48 |
| Temperature Range (?) | 86?-212? |
| Material | Stainless Steel and Tempered Glass |
| Net Weight(lb) | 52.9 |
| Gross Weight(lb) | 60.6 |
| Packing-Box Size (WxDxH)(inch) | 25 9/16 x 25 9/16 x 21 3/8 |
| Manual |
| Specs Sheet |
| Installation Guide |
| Brochure |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Fotile 24'' Built-in Stainless Steel Steam Oven (SCD42-F1) brings healthy, high-performance cooking to your kitchen with its 1.48 cu.ft. capacity and innovative dynamic steam convection technology. Designed to deliver 100% fresh steam, it ensures food retains its natural flavor, texture, and nutrients. With six convenient preset modes, an intuitive touchscreen interface, and a sleek stainless steel finish, this oven offers effortless operation and easy cleaning—perfect for modern, health-conscious kitchens.
Features:
- 24’’ Built-in Steam Oven
- 1.48 cu.ft. capacity
- Dynamic steam convection technology
- 100% fresh steam
- 6 preset modes for ease of use
- Touchscreen operation
- Easy cleaning
| Model | SCD42-F1 |
| Certification | ETL |
| Product Size (W x H x D) | 23 7/16 x 17 15/16x 19 5/16 |
|
Build-in Size(WxHxD) |
Standard installation 22 1/16 x 17 3/4 x (=21 11/16)Flush installation 23 9/16 x 18 1/8 x 21 11/16 |
| Power Source | Electric |
| Load Wattage | 2250W |
| Power | 240V/60Hz |
| Capacity (cubic feet) | 1.48 |
| Temperature Range (?) | 86?-212? |
| Material | Stainless Steel and Tempered Glass |
| Net Weight(lb) | 52.9 |
| Gross Weight(lb) | 60.6 |
| Packing-Box Size (WxDxH)(inch) | 25 9/16 x 25 9/16 x 21 3/8 |
| Manual |
| Specs Sheet |
| Installation Guide |
| Brochure |









