
The Story
Experience precision cooking with the Fotile 24" Built-In Tempered Glass Convection Oven (KSG7003A). With a spacious 2.47 cu.ft. capacity and 10 preset modes, this oven makes everyday meals effortless. Its advanced 3D Hot-Air Circulation System and five strategically placed heating tubes ensure uniform temperature throughout the cavity for consistently perfect results. The sleek tempered glass design features an intuitive touchscreen interface for easy operation and quick cleaning, combining both functionality and modern elegance in your kitchen.
Features
- 24’’ Built-in Convection Oven
- 2.47 cu.ft. capacity
- 10 preset modes for ease of use
- Uniform temperature for accurate cooking
- Five heating tubes
- 3D-Hot-Air Circulation System
- Touchscreen operation
- Easy cleaning
| Model | KSG7003A |
| Certification | ETL |
| Product Size (WxHxD): | 23 7/16 x 23 7/16 x 21 3/4 |
| Build-in Size(WxHxD) (inch) | Standard installation 23 9/16 x 23 9/16 x (=22 13/16) Flush installation 22 1/16 x 23 1/4 x (=21 11/16) |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Electric |
| Temperature Ran( °F) | 104-482 |
| Capacity (cubic feet) | 2.47 cu ft |
| No. of Heating Element | 5 |
| Material | Tempered Glass |
| Door | 2-layer Low-E Glass and 1-layer Tempered Glass |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Power | 240V/60Hz |
| Accessories | Grill and Tray |
| Energy Efficiency | A |
| Net Weight(lb) | 86 |
| Gross Weight(lb) | 98.1 |
| Packing-Box Size (WxDxH)(inch) | 26 7/16 x 25 1/4 x 28 3/4 |
| Manual |
| Specs Sheet |
| INSTALLATION GUIDE |
| BROCHURE |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience precision cooking with the Fotile 24" Built-In Tempered Glass Convection Oven (KSG7003A). With a spacious 2.47 cu.ft. capacity and 10 preset modes, this oven makes everyday meals effortless. Its advanced 3D Hot-Air Circulation System and five strategically placed heating tubes ensure uniform temperature throughout the cavity for consistently perfect results. The sleek tempered glass design features an intuitive touchscreen interface for easy operation and quick cleaning, combining both functionality and modern elegance in your kitchen.
Features
- 24’’ Built-in Convection Oven
- 2.47 cu.ft. capacity
- 10 preset modes for ease of use
- Uniform temperature for accurate cooking
- Five heating tubes
- 3D-Hot-Air Circulation System
- Touchscreen operation
- Easy cleaning
| Model | KSG7003A |
| Certification | ETL |
| Product Size (WxHxD): | 23 7/16 x 23 7/16 x 21 3/4 |
| Build-in Size(WxHxD) (inch) | Standard installation 23 9/16 x 23 9/16 x (=22 13/16) Flush installation 22 1/16 x 23 1/4 x (=21 11/16) |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Electric |
| Temperature Ran( °F) | 104-482 |
| Capacity (cubic feet) | 2.47 cu ft |
| No. of Heating Element | 5 |
| Material | Tempered Glass |
| Door | 2-layer Low-E Glass and 1-layer Tempered Glass |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Power | 240V/60Hz |
| Accessories | Grill and Tray |
| Energy Efficiency | A |
| Net Weight(lb) | 86 |
| Gross Weight(lb) | 98.1 |
| Packing-Box Size (WxDxH)(inch) | 26 7/16 x 25 1/4 x 28 3/4 |
| Manual |
| Specs Sheet |
| INSTALLATION GUIDE |
| BROCHURE |









