
Original: $379.90
-65%$379.90
$132.96The Story
This caged fan with sand black + imitation veneer gradient throughout the body adopts a special process to bring a retro texture. This 24-inch ceiling fan features a cleverly decorated cage design. Comes with six Edison bulbs (not included).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 24.4"*24.4"*18.3" |
| Blade Size | 16.5" |
| Rod Length | 8 inches long and 20 inches long |
| Weight | 7.9 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 24 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA027 |
| Fan Speed | 6 |
| Max. Airflow (CFM) | 1429 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Family Brown |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Size | 16.5" |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | B |
| Recommended Light Bulb Shape | LED 4W |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| High-Speed Power | 28W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (8"&20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| A560706CA110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This caged fan with sand black + imitation veneer gradient throughout the body adopts a special process to bring a retro texture. This 24-inch ceiling fan features a cleverly decorated cage design. Comes with six Edison bulbs (not included).
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 24.4"*24.4"*18.3" |
| Blade Size | 16.5" |
| Rod Length | 8 inches long and 20 inches long |
| Weight | 7.9 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 24 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA027 |
| Fan Speed | 6 |
| Max. Airflow (CFM) | 1429 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Family Brown |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Size | 16.5" |
| Socket Type | E12 |
| Bulb Type | B |
| Recommended Light Bulb Shape | LED 4W |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 24W |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 720 RPM |
| High-Speed Power | 28W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (8"&20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| A560706CA110V Installation Manual |























