
The Story
This classic farmhouse-style 24-inch ceiling fan is perfect for your small modern space. This ceiling fan features an integrated LED light package and 5 reversible double-sided color blades. This remote-controlled fan features a three-speed reversible motor to provide comfortable air circulation year-round.
| Overall Width*Depth*Height | 24"*24"*10.82" |
| Blade Size | 24" |
| Blade Pitch | 16° |
| Weight | 4.86KG |
| Style | Farmhouse style |
| Material | Made of iron, Plywood, acrylic |
| Housing Finish | Bronze/ Brush Nickel/ NBR |
| Blade Finish | Oak/Pine, Oak/AntiqueOak, Pine/Oak |
| 5 PC Reversible Plywood fan blades | |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Light Source | LED module |
| Bulb Type | light board |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Number of Lights | 1 |
| Included | Light bulbs included |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1387 |
| Energy Efficiency | 71 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 315 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Controller | GA016-8283 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 18.99W |
| CFM | 1306.68 |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Size | 24" |
| Finish | iron, Plywood, acrylic |
| Blades | 5*wood Blades |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This classic farmhouse-style 24-inch ceiling fan is perfect for your small modern space. This ceiling fan features an integrated LED light package and 5 reversible double-sided color blades. This remote-controlled fan features a three-speed reversible motor to provide comfortable air circulation year-round.
| Overall Width*Depth*Height | 24"*24"*10.82" |
| Blade Size | 24" |
| Blade Pitch | 16° |
| Weight | 4.86KG |
| Style | Farmhouse style |
| Material | Made of iron, Plywood, acrylic |
| Housing Finish | Bronze/ Brush Nickel/ NBR |
| Blade Finish | Oak/Pine, Oak/AntiqueOak, Pine/Oak |
| 5 PC Reversible Plywood fan blades | |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Light Source | LED module |
| Bulb Type | light board |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Number of Lights | 1 |
| Included | Light bulbs included |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1387 |
| Energy Efficiency | 71 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 315 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Controller | GA016-8283 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 18.99W |
| CFM | 1306.68 |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Size | 24" |
| Finish | iron, Plywood, acrylic |
| Blades | 5*wood Blades |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Installation Manual |























