
The Story
Enhance your living space with this 24.2-inch black fireplace, designed to infuse your room with energy-efficient warmth and enduring ambiance. Ideal for your bedroom or home office, this compact mantel boasts realistic wood and flame effects and offers the flexibility of use with or without heat. The fireplace is easily operated using the included handheld remote and comes with detailed installation instructions for effortless assembly.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 24.2"*5.1"*17.5" |
| Weight | 5.7KG |
| Technical Information | |
| Product Material | Iron + Glass |
| Power Rate | 1400W |
| Voltage | AC 120V |
| Wattage | 1400W |
| Heater On | 1400W |
| Heater Off | 10W |
| LED Power | 5W |
| Rotor Motor | 1 × 5W |
| Operation | Can be used with or without heat |
| Technology | LED Technology |
| Control Method | Remote and manual control |
| Flame Settings | Adjustable flame brightness |
| Timer Function | Automatic shutoff from 0.5 hr to 6 hrs |
| Safety Feature | Over-heating protection |
| Installation |
Comes with instruction manual, easy to install
|
| Product Details | 1 x fireplace 1 x user manual 1-year warranty |
| BBSF105-23G Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance your living space with this 24.2-inch black fireplace, designed to infuse your room with energy-efficient warmth and enduring ambiance. Ideal for your bedroom or home office, this compact mantel boasts realistic wood and flame effects and offers the flexibility of use with or without heat. The fireplace is easily operated using the included handheld remote and comes with detailed installation instructions for effortless assembly.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 24.2"*5.1"*17.5" |
| Weight | 5.7KG |
| Technical Information | |
| Product Material | Iron + Glass |
| Power Rate | 1400W |
| Voltage | AC 120V |
| Wattage | 1400W |
| Heater On | 1400W |
| Heater Off | 10W |
| LED Power | 5W |
| Rotor Motor | 1 × 5W |
| Operation | Can be used with or without heat |
| Technology | LED Technology |
| Control Method | Remote and manual control |
| Flame Settings | Adjustable flame brightness |
| Timer Function | Automatic shutoff from 0.5 hr to 6 hrs |
| Safety Feature | Over-heating protection |
| Installation |
Comes with instruction manual, easy to install
|
| Product Details | 1 x fireplace 1 x user manual 1-year warranty |
| BBSF105-23G Installation Manual |



















