
Original: $98.90
-65%$98.90
$34.62The Story
Transform your home into an evergreen spring paradise with this charming 68-inch Farmhouse Fireplace TV Stand. Not only does this TV stand double as a multi-functional media console, but it also injects country charm into your living space. Moreover, it offers ample storage with two cabinets and two open areas, providing a convenient solution for stowing away miscellaneous items. You can therefore easily organize CDs, DVDs, game consoles, and decorative items. Made of sturdy and durable wood, this TV stand is not only practical but also aesthetically pleasing. It is available in three elegant colors: white, brown, and gray. Hence, you have a variety of options to suit your decor.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Height*Depth | 68"x31.5"x15.6" |
| Weight |
54.9KG(A Box Weight 37.1KG, B Box Weight 17.8KG)
|
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse, Modern |
| Finish Family | White, Brown, Grey |
| Shape | Rectangular |
| Material Type | Engineered Wood |
| Model Name | Fireplace TV Stand |
| Maximum Compatible Size | 8E+1 Inches |
| Heating Element | Quartz |
| Room Type | Living Room |
| Ventilation Type | Vent Free |
| Power Source | Corded Electric |
| Additional Features |
Adjustable Flame, LED Flame, Safety Shut Off
|
| Location | Indoor |
| Fireplace Power Rate | 1400W |
| Heater (On) | 1400W |
| Heater (Off) | 10W |
| LED Consumption | 5W |
| Control Type | Remote Control / Manual Control |
| Brightness | Adjustable Flame Brightness |
| Timer | 0.5 to 6 Hours |
| Over-Heating Protection | Yes |
| Product Details | 1 x fireplace 1 x tv stand 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBJ01064-68-FB Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Transform your home into an evergreen spring paradise with this charming 68-inch Farmhouse Fireplace TV Stand. Not only does this TV stand double as a multi-functional media console, but it also injects country charm into your living space. Moreover, it offers ample storage with two cabinets and two open areas, providing a convenient solution for stowing away miscellaneous items. You can therefore easily organize CDs, DVDs, game consoles, and decorative items. Made of sturdy and durable wood, this TV stand is not only practical but also aesthetically pleasing. It is available in three elegant colors: white, brown, and gray. Hence, you have a variety of options to suit your decor.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Height*Depth | 68"x31.5"x15.6" |
| Weight |
54.9KG(A Box Weight 37.1KG, B Box Weight 17.8KG)
|
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse, Modern |
| Finish Family | White, Brown, Grey |
| Shape | Rectangular |
| Material Type | Engineered Wood |
| Model Name | Fireplace TV Stand |
| Maximum Compatible Size | 8E+1 Inches |
| Heating Element | Quartz |
| Room Type | Living Room |
| Ventilation Type | Vent Free |
| Power Source | Corded Electric |
| Additional Features |
Adjustable Flame, LED Flame, Safety Shut Off
|
| Location | Indoor |
| Fireplace Power Rate | 1400W |
| Heater (On) | 1400W |
| Heater (Off) | 10W |
| LED Consumption | 5W |
| Control Type | Remote Control / Manual Control |
| Brightness | Adjustable Flame Brightness |
| Timer | 0.5 to 6 Hours |
| Over-Heating Protection | Yes |
| Product Details | 1 x fireplace 1 x tv stand 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBJ01064-68-FB Installation Manual |



















