
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65The Story
Enhance any compact area with the 27-inch Arthur Ceiling Fan, complete with a Light and Remote. Expertly crafted from iron and aluminum, this ceiling fan boasts a sophisticated gold finish and three reversible black blades, designed to complement a variety of decors. The included remote control makes achieving the ideal setting effortless, offering control over six speeds, wind direction reversal, a timer, and a unique comfort breeze function that replicates the effect of a natural breeze.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.3" * 27.3" * 18.1" |
| Blade Size | 22 inches |
| Rod Length | 8 inches long and 20 inches long |
| Weight | 9.6 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron and Aluminum |
| Finish | Golden fixture |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Rod Length | 8-in and 20-in down rods included |
| Fan Body Color | Electroplated copper color |
| Number of Blades | 3 reversible ABS black blades |
| Light Socket Type | 1 LED light strip |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 2600 CFM |
| Lumen Output | 4700 LM |
| High-Speed Power | 28W |
| Dimmable | No |
| Size | 30 in. |
| Finish | Family Silver |
| Rod | Down-rod mount |
| Blades | 3 ABS Silver Blades |
| Light Fixture | LED light strip |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (8"&20") 1-year warranty |
| F8315110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance any compact area with the 27-inch Arthur Ceiling Fan, complete with a Light and Remote. Expertly crafted from iron and aluminum, this ceiling fan boasts a sophisticated gold finish and three reversible black blades, designed to complement a variety of decors. The included remote control makes achieving the ideal setting effortless, offering control over six speeds, wind direction reversal, a timer, and a unique comfort breeze function that replicates the effect of a natural breeze.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.3" * 27.3" * 18.1" |
| Blade Size | 22 inches |
| Rod Length | 8 inches long and 20 inches long |
| Weight | 9.6 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron and Aluminum |
| Finish | Golden fixture |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Rod Length | 8-in and 20-in down rods included |
| Fan Body Color | Electroplated copper color |
| Number of Blades | 3 reversible ABS black blades |
| Light Socket Type | 1 LED light strip |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 40W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Airflow (CFM) | 2600 CFM |
| Lumen Output | 4700 LM |
| High-Speed Power | 28W |
| Dimmable | No |
| Size | 30 in. |
| Finish | Family Silver |
| Rod | Down-rod mount |
| Blades | 3 ABS Silver Blades |
| Light Fixture | LED light strip |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rod (8"&20") 1-year warranty |
| F8315110V Installation Manual |























