
Parrot Uncle 27-Inch Bucholz Industrial DC Motor Brushed Nickel Downrod Mount Reversible Ceiling Fan with Lighting and Remote Control (F8203A110V)
Parrot Uncle 27-Inch Bucholz Industrial DC Motor Brushed Nickel Downrod Mount Reversible Ceiling Fan with Lighting and Remote Control (F8203A110V)
The Story
This decorative and functional chandelier ceiling fan Fandelier a 3-blade LED ceiling fan with light and a remote 6 fan speed gives off an excellent airflow, built-in 4000 Kelvin LED light gives off a bright light, timing function, and allows you to choose the working time. With its delicate hand-craft and glamorous appearance, this Bucholz 3 Blade LED Ceiling Fan with Remote is a statement piece for your kitchen, dining room, living room, bedroom, or foyer.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.4"*27.4"*19.5" |
| Blade Size | 22" |
| Weight | 11.7 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 27 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish | Family Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 2600 CFM |
| Energy Efficiency | 93 CFM/W |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Imitation silver plating |
| Light Max Power | 50 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 4000 K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 28 W |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| High-Speed Power | 28 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(6"&20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8203A110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This decorative and functional chandelier ceiling fan Fandelier a 3-blade LED ceiling fan with light and a remote 6 fan speed gives off an excellent airflow, built-in 4000 Kelvin LED light gives off a bright light, timing function, and allows you to choose the working time. With its delicate hand-craft and glamorous appearance, this Bucholz 3 Blade LED Ceiling Fan with Remote is a statement piece for your kitchen, dining room, living room, bedroom, or foyer.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.4"*27.4"*19.5" |
| Blade Size | 22" |
| Weight | 11.7 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 27 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish | Family Brush Nickel |
| Product Material | Iron, Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 2600 CFM |
| Energy Efficiency | 93 CFM/W |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Imitation silver plating |
| Light Max Power | 50 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 4000 K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 28 W |
| Motor Max Speed | 330 RPM |
| High-Speed Power | 28 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(6"&20") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F8203A110V Installation Manual |























