
Original: $259.00
-65%$259.00
$90.65The Story
If you want to give your overhead lighting a new look, look no further than this crystal 27-inch ceiling fan. This crystal ceiling lamp features a brushed nickel shade with sleek, streamlined lines and is surrounded by clear crystals for a beautiful, sparkling look. This eye-catching crystal flush mount ceiling fan is perfect to place above your dining table, in your living room or to welcome guests in your entryway, bringing a luxurious look to your interior design.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.2"*27.2"*11.1" |
| Blade Size | 24" |
| Blade Pitch | 16 ° |
| Weight | 8.49KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Acrylic |
| Blades | 5 PC Plywood fan blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount / Hugger Ceiling Fan |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Blade Finish | Oak / Antique Oak |
| Light Source | LED module |
| Number of Lights | 1 (bulbs included) |
| Recommended Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Bulb Type | Light board |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1387 |
| Control Type | Remote control |
| Controller Model | GA016-8279 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 317 RPM |
| CFM | 1335.57 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 18.96W |
| Energy Efficiency | 72 |
| Size | 27" |
| Finish | Iron, Plywood, Acrylic |
| Blades | 5 × Plywood Blades |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8279110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
If you want to give your overhead lighting a new look, look no further than this crystal 27-inch ceiling fan. This crystal ceiling lamp features a brushed nickel shade with sleek, streamlined lines and is surrounded by clear crystals for a beautiful, sparkling look. This eye-catching crystal flush mount ceiling fan is perfect to place above your dining table, in your living room or to welcome guests in your entryway, bringing a luxurious look to your interior design.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 27.2"*27.2"*11.1" |
| Blade Size | 24" |
| Blade Pitch | 16 ° |
| Weight | 8.49KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Acrylic |
| Blades | 5 PC Plywood fan blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount / Hugger Ceiling Fan |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Blade Finish | Oak / Antique Oak |
| Light Source | LED module |
| Number of Lights | 1 (bulbs included) |
| Recommended Bulb Shape | 5ELACE2T12183009 |
| Bulb Type | Light board |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1387 |
| Control Type | Remote control |
| Controller Model | GA016-8279 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 25W |
| Motor Max Speed | 317 RPM |
| CFM | 1335.57 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 18.96W |
| Energy Efficiency | 72 |
| Size | 27" |
| Finish | Iron, Plywood, Acrylic |
| Blades | 5 × Plywood Blades |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8279110V Installation Manual |























