
The Story
The Kwang 28 in. ceiling fan is manufactured with the latest technology. With 3 exceptionally wooden/white/beige finish blades, add a touch of elegant modernity. Three ABS blades finished in walnut/white/beige are paired with a matte black/white/beige finish motor, creating a cohesive look and feel. It includes a handheld fully functional remote system offering 5 speeds, reverse direction, and a timer. The light source is an integrated 11-Watt LED that is energy-efficient and long-lasting. It is small but powerful, superior in both looking and functions.
| Overall Width*Depth*Height | 28"*28"*17" |
| Blade Size | 28 inches |
| Rod Length | 8 inches long |
| Weight | 4.8KG |
| Style | Farmhouse style |
| Material | Made of metal, ABS |
| Finish | Walnut and matt black/white/beige fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 8-in down rod included |
| Blades | 3 reversible ABS walnut/white/beige blades |
| Socket Type | GX53 |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Recommended Light Bulb Shape | GX53 9W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Max Power | 9W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 23W |
| Motor Max Speed | 210RPM |
| Fan Speed | 5 |
| High-Speed Power | 23W |
| CFM | 2900 |
| Energy Efficiency | 126CFM/W |
| Size | 28” |
| Finish | Metal, ABS |
| Rod | L8" |
| Blades | 3*ABS Blades |
| Light Fixture | LED GX53 LED 9W |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 5 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1& ;x down rod (8") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Kwang 28 in. ceiling fan is manufactured with the latest technology. With 3 exceptionally wooden/white/beige finish blades, add a touch of elegant modernity. Three ABS blades finished in walnut/white/beige are paired with a matte black/white/beige finish motor, creating a cohesive look and feel. It includes a handheld fully functional remote system offering 5 speeds, reverse direction, and a timer. The light source is an integrated 11-Watt LED that is energy-efficient and long-lasting. It is small but powerful, superior in both looking and functions.
| Overall Width*Depth*Height | 28"*28"*17" |
| Blade Size | 28 inches |
| Rod Length | 8 inches long |
| Weight | 4.8KG |
| Style | Farmhouse style |
| Material | Made of metal, ABS |
| Finish | Walnut and matt black/white/beige fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 8-in down rod included |
| Blades | 3 reversible ABS walnut/white/beige blades |
| Socket Type | GX53 |
| Number of Lights | 1 (included) |
| Recommended Light Bulb Shape | GX53 9W |
| Color Temperature | 4000K |
| Light Max Power | 9W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 23W |
| Motor Max Speed | 210RPM |
| Fan Speed | 5 |
| High-Speed Power | 23W |
| CFM | 2900 |
| Energy Efficiency | 126CFM/W |
| Size | 28” |
| Finish | Metal, ABS |
| Rod | L8" |
| Blades | 3*ABS Blades |
| Light Fixture | LED GX53 LED 9W |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 5 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1& ;x down rod (8") 1-year warranty |
| Installation Manual |























