
Original: $158.90
-65%$158.90
$55.62The Story
Simple and low-profile, this Bohemian 52-inch industrial-style indoor ceiling fan uses a quiet, low-voltage DC motor to deliver up to 3780 CFM of airflow to transform your indoor space. This fan is beautifully crafted, with a body made of matte black metal, equipped with 3 durable plastic blades and an LED light bar that can be adjusted to 3000K/4000K/6000K to meet your daily use needs. It is controlled using a remote control, allowing you to easily adjust the fan's 6 speeds. Easy to install and suitable for use in large rooms.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 19" |
| Blade Size | 25.6" × 6.7" |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9" × 2.5" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Iron, plywood, plastic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Included Rods | 4-in and 10-in |
| Blades | 3 black plastic blades |
| Light Requirement | 1 light panel (bulb included) |
| Color Temperature | 3000 / 4000 / 6000K |
| Light Max Power | 21W |
| Lumens | 1700 lm |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Control Type | GA042-F6385 |
| Fan Speed | 6 |
| CFM | 3780 |
| High-Speed Power | 28W |
| Energy Efficiency | 135 |
| Dimmer | Yes |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, plywood, plastic |
| Rod | 4" & 10" |
| Blades | 3 plastic Blades |
| Light Fixture | 1 light panel (bulb included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Control Type | GA042-F6385 |
| Fan Speed | 6 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6385BK110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Simple and low-profile, this Bohemian 52-inch industrial-style indoor ceiling fan uses a quiet, low-voltage DC motor to deliver up to 3780 CFM of airflow to transform your indoor space. This fan is beautifully crafted, with a body made of matte black metal, equipped with 3 durable plastic blades and an LED light bar that can be adjusted to 3000K/4000K/6000K to meet your daily use needs. It is controlled using a remote control, allowing you to easily adjust the fan's 6 speeds. Easy to install and suitable for use in large rooms.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 19" |
| Blade Size | 25.6" × 6.7" |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9" × 2.5" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 5.2 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Iron, plywood, plastic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Included Rods | 4-in and 10-in |
| Blades | 3 black plastic blades |
| Light Requirement | 1 light panel (bulb included) |
| Color Temperature | 3000 / 4000 / 6000K |
| Light Max Power | 21W |
| Lumens | 1700 lm |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 28W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Control Type | GA042-F6385 |
| Fan Speed | 6 |
| CFM | 3780 |
| High-Speed Power | 28W |
| Energy Efficiency | 135 |
| Dimmer | Yes |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, plywood, plastic |
| Rod | 4" & 10" |
| Blades | 3 plastic Blades |
| Light Fixture | 1 light panel (bulb included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Control Type | GA042-F6385 |
| Fan Speed | 6 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6385BK110V Installation Manual |























