
The Story
Advanced ceiling fans with unique aesthetics and energy-efficient design. When closed, the traditionally intrusive fan blades automatically retract and hide, visually transforming the fixture into a slim, modern pendant light. Turning on a fan creates centrifugal force, causing the blades to expand to circulate air around the room. The extra reversible feature allows you to use this beautiful fan in all seasons. It creates open spaces within a room environment, collects less dust, and is unobtrusive and versatile enough to blend visually into most building interiors.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 22.6" |
| Blade Size | L485 × W117 × T3.5 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 14.7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + PC |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 3 PC Brown Blades |
| Lamp Specifications |
5 × E26 (including dimmable LED bulbs)
|
| Bulb Type | A |
| Recommended Light Bulb Shape | B19 |
| Voltage | 110-120 Volt |
| Light Max Power | 5 × 25W |
| Motor Type | 153 |
| Fan Speed | 3 |
| Control Type | GA020 (with stand and wall mount) |
| CFM | 3000 |
| Smart Home Hub Compatibility |
Amazon Echo; Google Assistant; Bluetooth; Proprietary App; Google Home
|
| Control Systems |
Remote Control; Android Mobile App; iOS Mobile App
|
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + PC |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 3 PC Blades |
| Light Fixture | 5 × E26 LED |
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Control Type | GA020 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| F4723-SMART Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Advanced ceiling fans with unique aesthetics and energy-efficient design. When closed, the traditionally intrusive fan blades automatically retract and hide, visually transforming the fixture into a slim, modern pendant light. Turning on a fan creates centrifugal force, causing the blades to expand to circulate air around the room. The extra reversible feature allows you to use this beautiful fan in all seasons. It creates open spaces within a room environment, collects less dust, and is unobtrusive and versatile enough to blend visually into most building interiors.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 22.6" |
| Blade Size | L485 × W117 × T3.5 mm |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 14.7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron + Aluminum + Copper + PC |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 3 PC Brown Blades |
| Lamp Specifications |
5 × E26 (including dimmable LED bulbs)
|
| Bulb Type | A |
| Recommended Light Bulb Shape | B19 |
| Voltage | 110-120 Volt |
| Light Max Power | 5 × 25W |
| Motor Type | 153 |
| Fan Speed | 3 |
| Control Type | GA020 (with stand and wall mount) |
| CFM | 3000 |
| Smart Home Hub Compatibility |
Amazon Echo; Google Assistant; Bluetooth; Proprietary App; Google Home
|
| Control Systems |
Remote Control; Android Mobile App; iOS Mobile App
|
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + PC |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 3 PC Blades |
| Light Fixture | 5 × E26 LED |
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Control Type | GA020 |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| F4723-SMART Installation Manual |























