
The Story
The Cason 52-inch Industrial Style Ceiling Fan seamlessly blends form and function to enhance your indoor living space. Moreover, its integrated LED light kit provides 3000k lighting, perfectly catering to your daily needs. This fan also features six speeds, which can be conveniently controlled with the included remote control. It effortlessly fits into today's decor trends. However, its utility extends beyond aesthetics; it is perfect for any season, therefore making it a versatile addition to your home.
| Weight & Dimensions | |
| Overall (W × D × H) | 52" × 52" × 15" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.5 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA016-011A |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4230.11 |
| Energy Efficiency | 98 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 12.5° |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 K |
| Lumens | 1326 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 55 W |
| Motor Max Speed | 108 RPM |
| High-Speed Power | 46.73 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB011A Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Cason 52-inch Industrial Style Ceiling Fan seamlessly blends form and function to enhance your indoor living space. Moreover, its integrated LED light kit provides 3000k lighting, perfectly catering to your daily needs. This fan also features six speeds, which can be conveniently controlled with the included remote control. It effortlessly fits into today's decor trends. However, its utility extends beyond aesthetics; it is perfect for any season, therefore making it a versatile addition to your home.
| Weight & Dimensions | |
| Overall (W × D × H) | 52" × 52" × 15" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.5 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA016-011A |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4230.11 |
| Energy Efficiency | 98 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black |
| Blade Pitch | 12.5° |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 K |
| Lumens | 1326 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 55 W |
| Motor Max Speed | 108 RPM |
| High-Speed Power | 46.73 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB011A Installation Manual |























