
The Story
The crystal beauty of this chandelier ceiling fan is not just for show; it also offers practicality. Besides adding a stylish touch to your room, this 52" crystal chandelier ceiling fan also ensures maximum air flow with its 4 blades in satin nickel/brown. Radiant and chic, this 52" chandelier ceiling fan is not just functional, but also incredibly stylish. It is made of metal with dazzling crystal accents, which add the perfect touch of glamour to your home. However, this ceiling fan is not just about style and glamour. It also features a multi-speed feature, therefore ensuring that the air keeps flowing throughout your room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16.92" |
| Blade Size | 52 inches |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.5KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA009 |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Satin Nickel, Black |
| Product Material | Iron, ABS, Crystal |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3380 |
| Energy Efficiency | 56.34 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver gray |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Socket Type | E12 |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Light Max Power | 160W |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 60W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6209110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The crystal beauty of this chandelier ceiling fan is not just for show; it also offers practicality. Besides adding a stylish touch to your room, this 52" crystal chandelier ceiling fan also ensures maximum air flow with its 4 blades in satin nickel/brown. Radiant and chic, this 52" chandelier ceiling fan is not just functional, but also incredibly stylish. It is made of metal with dazzling crystal accents, which add the perfect touch of glamour to your home. However, this ceiling fan is not just about style and glamour. It also features a multi-speed feature, therefore ensuring that the air keeps flowing throughout your room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16.92" |
| Blade Size | 52 inches |
| Blade Pitch | 11° |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.5KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA009 |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish | Satin Nickel, Black |
| Product Material | Iron, ABS, Crystal |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 3380 |
| Energy Efficiency | 56.34 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 4 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Silver gray |
| Blade Pitch | 11 degrees |
| Socket Type | E12 |
| Bulbs Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Light Max Power | 160W |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| High-Speed Power | 60W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6209110V Installation Manual |























