
The Story
The 52-inch Clear Crystal Ceiling Fan brings design and functions together in this beautifully designed lighted ceiling fan. Featuring a gold-pierced metal chandelier ceiling fan adorned with clear glass crystals; this fan offers a luxurious aesthetic. Three fan speeds and reversible blades help keep you comfortable year-round. In warm weather, run the fan counterclockwise to stay cool. In cold weather save money by reversing the ceiling fan direction to push warm air down.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16" |
| Blade Size | 20.2"*5.5"*3.3" |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 9.3KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, MDF, Crystal |
| Finish | Antique Bronze |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Rod Length | 4-in and 10-in down rods included |
| Number of Blades | 5 Reversible MDF Blades |
| Light Requirements |
3 × E12 base TYPE B light bulbs (not included)
|
| Recommended Light Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulb you buy |
| Light Max Power | 25W |
| Lumens | 2000 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Controller | GA043 |
| Fan Speed | 3 |
| Airflow (CFM) | 3363 |
| High-Speed Power | 60W |
| Energy Efficiency | 56.05 |
| Size | 52" |
| Finish | Metal, MDF, Crystal |
| Rod | D1" - L4" & L10" |
| Blades | 5 Reversible MDF Blades |
| Light Fixture |
3 × E12 base TYPE B light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA043 |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6338MS110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 52-inch Clear Crystal Ceiling Fan brings design and functions together in this beautifully designed lighted ceiling fan. Featuring a gold-pierced metal chandelier ceiling fan adorned with clear glass crystals; this fan offers a luxurious aesthetic. Three fan speeds and reversible blades help keep you comfortable year-round. In warm weather, run the fan counterclockwise to stay cool. In cold weather save money by reversing the ceiling fan direction to push warm air down.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16" |
| Blade Size | 20.2"*5.5"*3.3" |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 9.3KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, MDF, Crystal |
| Finish | Antique Bronze |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Rod Length | 4-in and 10-in down rods included |
| Number of Blades | 5 Reversible MDF Blades |
| Light Requirements |
3 × E12 base TYPE B light bulbs (not included)
|
| Recommended Light Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulb you buy |
| Light Max Power | 25W |
| Lumens | 2000 |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Control Type | Remote Control |
| Controller | GA043 |
| Fan Speed | 3 |
| Airflow (CFM) | 3363 |
| High-Speed Power | 60W |
| Energy Efficiency | 56.05 |
| Size | 52" |
| Finish | Metal, MDF, Crystal |
| Rod | D1" - L4" & L10" |
| Blades | 5 Reversible MDF Blades |
| Light Fixture |
3 × E12 base TYPE B light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA043 |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6338MS110V Installation Manual |























