
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65The Story
This Cochin 52-inch smart ceiling fan is compact and practical, suitable for use in large, dry indoor spaces. Featuring a black exterior and made from iron and acrylic, this fan features 3 reversible ABS blades that add a modern touch to any home decor. This smart fan can be used with WIFI, Alexa, Google, and apps. You can control your ceiling fan with simple voice commands or app control, making your life easier. At the same time, this Cochin smart fan comes with 3000K-6000K color-changing lights (3000K warm yellow light, 4000K bright daylight, 5000K cool white light), which can create an ideal atmosphere for your work, leisure, and parties.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.4" |
| Rod Length | 5 inches |
| Weight | 13.7KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron + Acrylic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Included Down Rod | 5-inch |
| Blades |
3 PC Reversible ABS brown blades
|
| Socket Type |
1 × LED light panel (bulb included)
|
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K – 6000K |
| Light Max Power | 36W |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Acrylic |
| Rod | L5" |
| Blades | 3 × PC Reversible Blades |
| Light Fixture |
1 × LED light panel (bulb included)
|
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (5") 1 x light kit 1-year warranty |
| F4612-SMART Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This Cochin 52-inch smart ceiling fan is compact and practical, suitable for use in large, dry indoor spaces. Featuring a black exterior and made from iron and acrylic, this fan features 3 reversible ABS blades that add a modern touch to any home decor. This smart fan can be used with WIFI, Alexa, Google, and apps. You can control your ceiling fan with simple voice commands or app control, making your life easier. At the same time, this Cochin smart fan comes with 3000K-6000K color-changing lights (3000K warm yellow light, 4000K bright daylight, 5000K cool white light), which can create an ideal atmosphere for your work, leisure, and parties.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.4" |
| Rod Length | 5 inches |
| Weight | 13.7KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron + Acrylic |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Included Down Rod | 5-inch |
| Blades |
3 PC Reversible ABS brown blades
|
| Socket Type |
1 × LED light panel (bulb included)
|
| Number of Lights | 1 |
| Color Temperature | 3000K – 6000K |
| Light Max Power | 36W |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Smart Home Hub Compatibility | Amazon Echo Google Assistant Bluetooth Proprietary App Google Home |
| Control Systems | Remote Control Android Mobile App iOS Mobile App |
| Product Care | Wipe clean with a dry cloth |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Acrylic |
| Rod | L5" |
| Blades | 3 × PC Reversible Blades |
| Light Fixture |
1 × LED light panel (bulb included)
|
| Fan Control | Remote Control; Mobile App |
| Fan Speed | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (5") 1 x light kit 1-year warranty |
| F4612-SMART Installation Manual |























