
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50The Story
Enhance your living space with this 52-inch Smart Ceiling Fan with LED Light. The fan is equipped with a DC motor that is energy-efficient and provides powerful air circulation. The 3-blade design adds a sleek, modern look to your space, while the integrated LED light illuminates your room with a warm, inviting glow. The fan is also smart-home compatible, allowing you to control the fan speed and light intensity, and even set schedules via a smartphone app. The downrod mount design gives this fan a high-end, professional look and makes it suitable for rooms with high ceilings. The fan comes with a remote control, making it easy to adjust the fan speed and light settings from anywhere in the room. The blades are reversible, allowing you to change the look of the fan to match your decor. This ceiling fan is not only functional and efficient, but it also adds a touch of elegance to your home and upgrades your home comfort.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.3" |
| Blade Size | L24.1"*W8.4" |
| Weight | 5.6 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote Control, APP |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 5600 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black, White |
| Blade Pitch | 14 |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200 |
| Correlated Color Temperature | 3000K / 4500K / 6000K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Motor Max Speed | 185 RPM |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6390 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Enhance your living space with this 52-inch Smart Ceiling Fan with LED Light. The fan is equipped with a DC motor that is energy-efficient and provides powerful air circulation. The 3-blade design adds a sleek, modern look to your space, while the integrated LED light illuminates your room with a warm, inviting glow. The fan is also smart-home compatible, allowing you to control the fan speed and light intensity, and even set schedules via a smartphone app. The downrod mount design gives this fan a high-end, professional look and makes it suitable for rooms with high ceilings. The fan comes with a remote control, making it easy to adjust the fan speed and light settings from anywhere in the room. The blades are reversible, allowing you to change the look of the fan to match your decor. This ceiling fan is not only functional and efficient, but it also adds a touch of elegance to your home and upgrades your home comfort.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.3" |
| Blade Size | L24.1"*W8.4" |
| Weight | 5.6 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 Inch |
| Fan Control | Remote Control, APP |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 5600 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black, White |
| Blade Pitch | 14 |
| Light Bulb Type | Included LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200 |
| Correlated Color Temperature | 3000K / 4500K / 6000K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Motor Max Speed | 185 RPM |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6390 Installation Manual |























