
The Story
This 52-inch classic design ceiling fan is your ideal choice for both hot and cold weather conditions. Besides its high quality, it operates noiselessly and boasts a stylish design that is also energy-efficient. It features a sleek chrome finish and a simple blade style, but what truly sets it apart is its soft, modern design aesthetic. Therefore, it can easily blend into a wide variety of applications and decors. However, its functionality and elegance are not compromised, making it not only a practical choice but also a fashionable one.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.6" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4,5 inches long |
| Weight | 6.54 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 in. |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA016-014A |
| Fan Speeds | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4376.73 |
| Energy Efficiency | 91 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Driftwood / Antique Oak |
| Blade Pitch | 12° |
| Light Bulb Type Included | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 60 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 K |
| Lumens | 1420 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 18 W |
| Motor Max Speed | 144 RPM |
| High-Speed Power | 52.66 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB014A0 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 52-inch classic design ceiling fan is your ideal choice for both hot and cold weather conditions. Besides its high quality, it operates noiselessly and boasts a stylish design that is also energy-efficient. It features a sleek chrome finish and a simple blade style, but what truly sets it apart is its soft, modern design aesthetic. Therefore, it can easily blend into a wide variety of applications and decors. However, its functionality and elegance are not compromised, making it not only a practical choice but also a fashionable one.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*14.6" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4,5 inches long |
| Weight | 6.54 KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 in. |
| Fan Control | Remote control |
| Controller | GA016-014A |
| Fan Speeds | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Farmhouse |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max. Airflow (CFM) | 4376.73 |
| Energy Efficiency | 91 |
| Location | Dry location |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Color | Driftwood / Antique Oak |
| Blade Pitch | 12° |
| Light Bulb Type Included | LED |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 60 W |
| Correlated Color Temperature (K) | 3000 K |
| Lumens | 1420 |
| Motor Type | AC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 18 W |
| Motor Max Speed | 144 RPM |
| High-Speed Power | 52.66 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| BBLAB014A0 Installation Manual |























