
The Story
Keeping cool doesn't mean you have to sacrifice style: This ceiling fan brings glam up to your ceiling. The coolest part isn't its blades, but the crystal shades that surround 3 bulbs apiece for an eye-catching glow. In between these fan's lights, 5 engineered wood blades have 3 speeds and are also reversible, so you can adjust it to your preferences. This fan and lighting kit is suggested to be hardwired and installed by a qualified electrician.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20.2" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 11.4 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, plywood, crystal |
| Fixture Finish | Chrome |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Requirement |
4 × 25W, E12 base bulbs (not included)
|
| Dimmable | No |
| Light Max Power | 25W |
| Color Temperature | Depends on bulb purchased |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3363 |
| Energy Efficiency | 61.15 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Plywood Blades |
| Light Fixture |
4 × 25W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6252QQ110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Keeping cool doesn't mean you have to sacrifice style: This ceiling fan brings glam up to your ceiling. The coolest part isn't its blades, but the crystal shades that surround 3 bulbs apiece for an eye-catching glow. In between these fan's lights, 5 engineered wood blades have 3 speeds and are also reversible, so you can adjust it to your preferences. This fan and lighting kit is suggested to be hardwired and installed by a qualified electrician.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20.2" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 11.4 kg |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, plywood, crystal |
| Fixture Finish | Chrome |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Requirement |
4 × 25W, E12 base bulbs (not included)
|
| Dimmable | No |
| Light Max Power | 25W |
| Color Temperature | Depends on bulb purchased |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 55W |
| Airflow (CFM) | 3363 |
| Energy Efficiency | 61.15 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Plywood Blades |
| Light Fixture |
4 × 25W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6252QQ110V Installation Manual |























