
The Story
Beautiful crystal chandelier ceiling fan with lights work with high-quality mechanical elements coalesces into an elegant lighted ceiling fan. The shade is two-tiered with crystal-embedded stamped metal walls. The richly traditional design is meant to complement any luxurious space.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.97" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.6KG |
| Style | Modern style |
| Material | Made of iron, plywood, and crystal |
| Finish | Chrome/Black fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 4-in and 10-in down rods included |
| Rod diameter | 1 inch |
| Blades | 5 reversible plywood blades |
| Requires | 4x40W, E12 base light bulb(not included) |
| Light Max Power | 160W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 60W |
| CFM | 3214 |
| Energy Efficiency | 53.57 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4"&L10" |
| Blades | 5*Plywood blades |
| Motor Type | AC |
| Light Fixture | 4*E12 lamp holders no bulbs |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Beautiful crystal chandelier ceiling fan with lights work with high-quality mechanical elements coalesces into an elegant lighted ceiling fan. The shade is two-tiered with crystal-embedded stamped metal walls. The richly traditional design is meant to complement any luxurious space.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.97" |
| Blade Size | 52 inches |
| Rod Length | 4 inches long and 10 inches long |
| Weight | 8.6KG |
| Style | Modern style |
| Material | Made of iron, plywood, and crystal |
| Finish | Chrome/Black fixture finish |
| Mount | Down-rod mounting |
| Included | 4-in and 10-in down rods included |
| Rod diameter | 1 inch |
| Blades | 5 reversible plywood blades |
| Requires | 4x40W, E12 base light bulb(not included) |
| Light Max Power | 160W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 60W |
| CFM | 3214 |
| Energy Efficiency | 53.57 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Rod | D1"-L4"&L10" |
| Blades | 5*Plywood blades |
| Motor Type | AC |
| Light Fixture | 4*E12 lamp holders no bulbs |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| Installation Manual |























