
The Story
Feel the airflow around you with the powerful function of this 5-blade farmhouse-style ceiling fan. Five plywood blades allow for maximum air movement and are reversible to suit your needs and styles. One side features a rich farmhouse barn wood distressed brown finish, while the opposite side features a lighter driftwood brown color. This fan offers three-speed settings to keep the room comfortable in any situation. The ceiling fan and light functions can be easily controlled with the included remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 14.8" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 8.7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting | Down-rod |
| Included Down Rods | 4 inches and 10 inches |
| Sloped Ceiling Compatibility | Up to 15° |
| Blades | 5 Reversible Wood Blades |
| Light Requirement |
2 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| High-Speed Power | 55W |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 Wooden Blades |
| Light Fixture |
2 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC Motor |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry Location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6319110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Feel the airflow around you with the powerful function of this 5-blade farmhouse-style ceiling fan. Five plywood blades allow for maximum air movement and are reversible to suit your needs and styles. One side features a rich farmhouse barn wood distressed brown finish, while the opposite side features a lighter driftwood brown color. This fan offers three-speed settings to keep the room comfortable in any situation. The ceiling fan and light functions can be easily controlled with the included remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 14.8" |
| Blade Size | 20.6" × 5.6" × 3.4" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 8.7 KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Matte Black |
| Mounting | Down-rod |
| Included Down Rods | 4 inches and 10 inches |
| Sloped Ceiling Compatibility | Up to 15° |
| Blades | 5 Reversible Wood Blades |
| Light Requirement |
2 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 55W |
| Motor Max Speed | 150 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Airflow (CFM) | 3760 |
| High-Speed Power | 55W |
| Energy Efficiency | 68.36 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 Wooden Blades |
| Light Fixture |
2 × E26 Max 25W light bulbs (not included)
|
| Motor | AC Motor |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry Location |
| Product Details: | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F6319110V Installation Manual |























