
The Story
Elevate your home's comfort and style with the Alva Ceiling Fan, offering versatile reversible blades, efficient cooling for large rooms, and customizable dimmable LED lighting.
Features
- Dual-Finish Reversible Blades: Features five blades with a white finish on one side and a dark wood grain on the other, offering two distinct looks to match any decor.
- Powerful & Quiet DC Motor: Energy-efficient DC motor delivers a high 4664 CFM airflow for large rooms up to 350 sq. ft., while operating at a quiet 44dB.
- Dimmable 3CCT LED Light: The integrated LED light features stepless dimming and three color temperature options (3000K-5000K), housed in a unique spherical cloud glass shade.
- Full-Function Remote Control: Includes a remote to conveniently operate all functions: 6 fan speeds, light settings, dimming, and built-in timer/memory features.
- Modern Design with Easy Installation: Boasts a modern golden finish and includes two downrods (4" & 10") for optimal mounting on standard or sloped ceilings (up to 15°).
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Wire Length | 15.75" |
| Canopy Size | φ150*60mm |
| Weight | 6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6034 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Plywood, Glass |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4664CFM |
| Energy Efficiency | 179.38CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number Of Blades | 5 |
| Blade Material | Plywood |
| Reversible | Yes |
| Blade Side 1 Finish | White |
| Blade Side 2 Finish | Dark wood grain |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 20W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 2200LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | Cloud Glass |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Hight Speed Power | 26W |
| Motor Max Speed | 184RPM |
| Decibel | 44dB |
| Motor Warranty | 5-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Instruction Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Elevate your home's comfort and style with the Alva Ceiling Fan, offering versatile reversible blades, efficient cooling for large rooms, and customizable dimmable LED lighting.
Features
- Dual-Finish Reversible Blades: Features five blades with a white finish on one side and a dark wood grain on the other, offering two distinct looks to match any decor.
- Powerful & Quiet DC Motor: Energy-efficient DC motor delivers a high 4664 CFM airflow for large rooms up to 350 sq. ft., while operating at a quiet 44dB.
- Dimmable 3CCT LED Light: The integrated LED light features stepless dimming and three color temperature options (3000K-5000K), housed in a unique spherical cloud glass shade.
- Full-Function Remote Control: Includes a remote to conveniently operate all functions: 6 fan speeds, light settings, dimming, and built-in timer/memory features.
- Modern Design with Easy Installation: Boasts a modern golden finish and includes two downrods (4" & 10") for optimal mounting on standard or sloped ceilings (up to 15°).
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Wire Length | 15.75" |
| Canopy Size | φ150*60mm |
| Weight | 6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6034 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Modern |
| Finish Family | Golden |
| Product Material | Iron, Plywood, Glass |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4664CFM |
| Energy Efficiency | 179.38CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number Of Blades | 5 |
| Blade Material | Plywood |
| Reversible | Yes |
| Blade Side 1 Finish | White |
| Blade Side 2 Finish | Dark wood grain |
| Blade Pitch | 11.5° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 20W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 2200LM |
| Dimmable | Stepless dimming |
| Shade Material | Cloud Glass |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 26W |
| Hight Speed Power | 26W |
| Motor Max Speed | 184RPM |
| Decibel | 44dB |
| Motor Warranty | 5-years |
| Controller Warranty | 2-years |
| Lighting Warranty | 2-years |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Instruction Manual |























