
Original: $159.00
-65%$159.00
$55.65The Story
The Arlen 52" Fan: A powerful modern ceiling fan with a uniquely shaped integrated LED lighting and remote control.
Features
- Unique Shape LED: Energy-efficient 24W LED strip provides 2000LM of dimmable light with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K). The LED strip is designed in an arc shape and is full of creativity.
- Convenient Control: Includes remote control for easy adjustment of fan speeds (6 settings), light settings, timer, and memory function.
- Silent energy-saving DC motor: Efficient DC motor delivers strong airflow (3268 CFM) for large rooms up to 350 sq ft, operating quietly at only 38dB.
- Complete Downrod Package Ready for installation with included 4" and 10" downrods, offering flexibility for various ceiling heights.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Canopy Size | 5.9"*2.5" |
| Wire Length | 24" |
| Weight | 6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6018 |
| Battery Type | CR2032 3V |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matte Black, Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 3268CFM |
| Energy Efficiency | 108.93CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bed Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood Grain, Dark Wood Grain |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 2000LM |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Decibel | 38 dB |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Arlen 52" Fan: A powerful modern ceiling fan with a uniquely shaped integrated LED lighting and remote control.
Features
- Unique Shape LED: Energy-efficient 24W LED strip provides 2000LM of dimmable light with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K). The LED strip is designed in an arc shape and is full of creativity.
- Convenient Control: Includes remote control for easy adjustment of fan speeds (6 settings), light settings, timer, and memory function.
- Silent energy-saving DC motor: Efficient DC motor delivers strong airflow (3268 CFM) for large rooms up to 350 sq ft, operating quietly at only 38dB.
- Complete Downrod Package Ready for installation with included 4" and 10" downrods, offering flexibility for various ceiling heights.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*16" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Canopy Size | 5.9"*2.5" |
| Wire Length | 24" |
| Weight | 6 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6018 |
| Battery Type | CR2032 3V |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matte Black, Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 3268CFM |
| Energy Efficiency | 108.93CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bed Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood Grain, Dark Wood Grain |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Light Max Power | 24W |
| Lumens | 2000LM |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Decibel | 38 dB |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |























