
Original: $169.00
-65%$169.00
$59.15The Story
This industrial smart ceiling fan delivers power, style, and intelligent control in one elegant package.
Features
- Smart & Remote Control: Operate via included remote or smartphone app (timer, memory function).
- RGB LED Lighting: Integrated 22W LED with stepless dimming and adjustable color temperature (3000K/4500K/6000K).
- Complete Installation Kit: Includes 4.5" & 8" downrods, remote, and backed by cETL certification and 1-year warranty.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.2" |
| Blade Size | 22.9"*6.3"*2.8" |
| Canopy Size | 5.71"*2.17" |
| Wire Length | 18" |
| Weight | 5.8 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control Remote | Control, APP |
| Controller | GA053-CPS1268 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Golden, Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | 26° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function Yes | Yes |
| CFM | 4781.73 CFM |
| Energy Efficiency | 141CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 4 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 | Finish White, Black |
| Blade Side 2 Finish | Walnut |
| Blade Pitch | 13.5° |
| Bulbs Included Yes | Yes |
| Light Type LED | LED |
| Color Temperature | 3000K/4500K/6000K |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200LM |
| Dimmable Stepless | dimming |
| Recommended | Light Bulb Shape YJD160-48P15RGB |
| Shade Material PMMA(Golden) | | Acrylic(Black) |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 160RPM |
| Hight Speed Power | 32.8W |
| Certifications | DOE/CEC/ETL |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4.5" & 8") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This industrial smart ceiling fan delivers power, style, and intelligent control in one elegant package.
Features
- Smart & Remote Control: Operate via included remote or smartphone app (timer, memory function).
- RGB LED Lighting: Integrated 22W LED with stepless dimming and adjustable color temperature (3000K/4500K/6000K).
- Complete Installation Kit: Includes 4.5" & 8" downrods, remote, and backed by cETL certification and 1-year warranty.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.2" |
| Blade Size | 22.9"*6.3"*2.8" |
| Canopy Size | 5.71"*2.17" |
| Wire Length | 18" |
| Weight | 5.8 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control Remote | Control, APP |
| Controller | GA053-CPS1268 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Golden, Black |
| Product Material | Iron |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | 26° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function Yes | Yes |
| CFM | 4781.73 CFM |
| Energy Efficiency | 141CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 4 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 | Finish White, Black |
| Blade Side 2 Finish | Walnut |
| Blade Pitch | 13.5° |
| Bulbs Included Yes | Yes |
| Light Type LED | LED |
| Color Temperature | 3000K/4500K/6000K |
| Light Max Power | 22W |
| Lumens | 2200LM |
| Dimmable Stepless | dimming |
| Recommended | Light Bulb Shape YJD160-48P15RGB |
| Shade Material PMMA(Golden) | | Acrylic(Black) |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 160RPM |
| Hight Speed Power | 32.8W |
| Certifications | DOE/CEC/ETL |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4.5" & 8") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |























