
Original: $139.00
-65%$139.00
$48.65The Story
Revolutionize Large Rooms: 52-inch DC Fan w/ Remote & Adjustable LED.
Features
- Powerful ventilation for large spaces: 52-inch three-blade design, 5800 CFM large air volume, efficient coverage of rooms up to 350 square feet.
- Intelligent remote control: Standard multi-function remote control, easy to adjust 6 wind speeds, light switches, and color temperature.
- Energy-saving LED three-color light change: Integrated 18W high-brightness LED light (2000 lumens), providing three color temperature options of 3000K/4000K/6500K.
- Efficient and silent DC motor: Adopts 40W DC motor, strong power, low noise, more energy saving, and a maximum speed of 195 RPM.
- Modern design ready to use: Modern and simple style, available in a variety of colors, including 5" & 10" downrods, easy installation.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*12.8" |
| Blade Size | 2.7"*5.1"*24" |
| Weight | 3.9kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White, Satin Nickel |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 5800 CFM |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 12° |
| Blade Color | Black, Light Woodgrain, Dark Woodgrain |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000K/4000K/6500K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 2000 |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 195RPM |
| Hight Speed Power | 31W |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(5" & 10") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Revolutionize Large Rooms: 52-inch DC Fan w/ Remote & Adjustable LED.
Features
- Powerful ventilation for large spaces: 52-inch three-blade design, 5800 CFM large air volume, efficient coverage of rooms up to 350 square feet.
- Intelligent remote control: Standard multi-function remote control, easy to adjust 6 wind speeds, light switches, and color temperature.
- Energy-saving LED three-color light change: Integrated 18W high-brightness LED light (2000 lumens), providing three color temperature options of 3000K/4000K/6500K.
- Efficient and silent DC motor: Adopts 40W DC motor, strong power, low noise, more energy saving, and a maximum speed of 195 RPM.
- Modern design ready to use: Modern and simple style, available in a variety of colors, including 5" & 10" downrods, easy installation.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*12.8" |
| Blade Size | 2.7"*5.1"*24" |
| Weight | 3.9kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Black, White, Satin Nickel |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 5800 CFM |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 12° |
| Blade Color | Black, Light Woodgrain, Dark Woodgrain |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000K/4000K/6500K |
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 2000 |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 195RPM |
| Hight Speed Power | 31W |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(5" & 10") 1-year warranty |
| Installation Manual |























