
The Story
Smart cooling meets elegant lighting: 52-inch Modern DC Ceiling Fan
Features
- Dual-Sided Reversible Blades: 52-inch blades offer silver or dark wood grain finishes to match your décor.
- Innovative Dual Lighting: Features a main downlight (22W) and detachable side mood lights (9W), both independently controlled with 3 color temperatures (3000K/4000K/5000K).
- Powerful & Efficient DC Motor: Delivers strong 3268 CFM airflow (up to 350 sq ft) using only 30W at high speed for quiet, energy-saving operation.
- Modern Chrome Design: Sleek chrome finish with unique, removable side bubble lights creates a contemporary look and ambiance.
- Complete Remote Control: Conveniently adjust all 6 fan speeds, reverse function, and both light settings (on/off, dimming, CCT) from anywhere in the room.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*9.4" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Weight | 7.8kg |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9"*2.5" |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft), Living room |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic, Aluminum |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 3268 CFM |
| Energy Efficiency | 108.93 |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Silver |
| Blade Side 2 Finish | Dark Wood Grain |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Light Max Power Main light | 22W | Side light |
| Lumens | 2700 |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Smart cooling meets elegant lighting: 52-inch Modern DC Ceiling Fan
Features
- Dual-Sided Reversible Blades: 52-inch blades offer silver or dark wood grain finishes to match your décor.
- Innovative Dual Lighting: Features a main downlight (22W) and detachable side mood lights (9W), both independently controlled with 3 color temperatures (3000K/4000K/5000K).
- Powerful & Efficient DC Motor: Delivers strong 3268 CFM airflow (up to 350 sq ft) using only 30W at high speed for quiet, energy-saving operation.
- Modern Chrome Design: Sleek chrome finish with unique, removable side bubble lights creates a contemporary look and ambiance.
- Complete Remote Control: Conveniently adjust all 6 fan speeds, reverse function, and both light settings (on/off, dimming, CCT) from anywhere in the room.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*9.4" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Weight | 7.8kg |
| Wire Length | 24" |
| Bell Size | 5.9"*2.5" |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft), Living room |
| Control | Remote Control |
| Style | Modern |
| Finish Family | Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic, Aluminum |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 3268 CFM |
| Energy Efficiency | 108.93 |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Silver |
| Blade Side 2 Finish | Dark Wood Grain |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Light Max Power Main light | 22W | Side light |
| Lumens | 2700 |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") 1-year warranty |
| Installation Manual |























