
The Story
Features
- 52-inch DC fan: whisper-quiet, remote-cooled comfort.
- 52-inch large air volume design: Three-blade 52-inch ceiling fan, 5800 CFM strong air volume, suitable for large rooms (about 350 square feet).
- DC motor energy-saving and silent: 40W DC motor, quiet operation and efficient power saving.
- Modern three-blade simple style: Modern style design, optional brown/white/nickel color, reversible ABS wood grain blades.
- Convenient remote control operation: Standard remote control, easy to adjust the wind speed (6 gears) and switch.
- Complete accessories for easy installation: Includes two lower hanging rods of 5 inches and 10 inches, suitable for different floor heights, ETL certified safe and reliable.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*12.5" |
| Blade Size | 2.7"*5.1"*24" |
| Weight | 3.8kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Battery Type | 1.5V AAA |
| Style | Modern |
| Finish Family | Brown, White, Satin Nickel |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 5800 CFM |
| Light / No Light | No Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 12° |
| Blade Color | Light Woodgrain, Dark Woodgrain |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 21.5W |
| Product Details |
|
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| F6364 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- 52-inch DC fan: whisper-quiet, remote-cooled comfort.
- 52-inch large air volume design: Three-blade 52-inch ceiling fan, 5800 CFM strong air volume, suitable for large rooms (about 350 square feet).
- DC motor energy-saving and silent: 40W DC motor, quiet operation and efficient power saving.
- Modern three-blade simple style: Modern style design, optional brown/white/nickel color, reversible ABS wood grain blades.
- Convenient remote control operation: Standard remote control, easy to adjust the wind speed (6 gears) and switch.
- Complete accessories for easy installation: Includes two lower hanging rods of 5 inches and 10 inches, suitable for different floor heights, ETL certified safe and reliable.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*12.5" |
| Blade Size | 2.7"*5.1"*24" |
| Weight | 3.8kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Battery Type | 1.5V AAA |
| Style | Modern |
| Finish Family | Brown, White, Satin Nickel |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum, Plastic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| CFM | 5800 CFM |
| Light / No Light | No Light |
| Location | Dry location |
| Room | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 12° |
| Blade Color | Light Woodgrain, Dark Woodgrain |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 21.5W |
| Product Details |
|
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| F6364 Installation Manual |























