
Original: $189.00
-65%$189.00
$66.15The Story
Features
- Convenient Remote: Includes a remote with timer, memory function, and reversible motor control for year-round use.
- Integrated Dimmable LED Light: Features a versatile 18W LED module (1275LM) with 5 selectable color temperatures (2700K-6500K).
- Complete Industrial Design: Features black iron construction, three walnut-finish ABS blades, and includes a 4" downrod for easy mounting.
- Worry-free warranty: Backed by ETL/DOE/CEC certified, a one-year warranty and premium customer service.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.6" |
| Rod Length | φ1.05"x 4" |
| Wire Length | 54" |
| Weight | 6.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA016-F6024 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | 13°-17° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4767.3CFM |
| Energy Efficiency | 94.36CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Walnut |
| Blade Pitch | 13° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED Module |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACN2T1218M606 |
| Color Temperature |
2700K/3000K/4000K/5000K/6500K
|
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1275LM |
| Dimmable | Yes |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | AC motor |
| Motor Power | 60W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 138RPM |
| Hight Speed Power | 56.01W |
| Decibel | 39dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(4") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | DOE/CEC/ETL |
| Certifications Number | 220500380TCH-001 |
| BBF6024BK Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Convenient Remote: Includes a remote with timer, memory function, and reversible motor control for year-round use.
- Integrated Dimmable LED Light: Features a versatile 18W LED module (1275LM) with 5 selectable color temperatures (2700K-6500K).
- Complete Industrial Design: Features black iron construction, three walnut-finish ABS blades, and includes a 4" downrod for easy mounting.
- Worry-free warranty: Backed by ETL/DOE/CEC certified, a one-year warranty and premium customer service.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.6" |
| Rod Length | φ1.05"x 4" |
| Wire Length | 54" |
| Weight | 6.2 kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA016-F6024 |
| Battery Type | CR2032 |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Black |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | 13°-17° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 4767.3CFM |
| Energy Efficiency | 94.36CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Number Of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Walnut |
| Blade Pitch | 13° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED Module |
| Recommended Light Bulb Shape | 5ELACN2T1218M606 |
| Color Temperature |
2700K/3000K/4000K/5000K/6500K
|
| Light Max Power | 18W |
| Lumens | 1275LM |
| Dimmable | Yes |
| Shade Material | Acrylic |
| Motor Type | AC motor |
| Motor Power | 60W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 138RPM |
| Hight Speed Power | 56.01W |
| Decibel | 39dB |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x downrod(4") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications | DOE/CEC/ETL |
| Certifications Number | 220500380TCH-001 |
| BBF6024BK Installation Manual |























