
Original: $179.00
-65%$179.00
$62.65The Story
Experience powerful cooling and modern style with this 52-inch DC fan featuring a spiral LED light and remote control.
Features
- Unique Integrated Spiral LED Light: Built-in unique spiral 31W LED provides 2100 lumens with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K).
- Convenient Remote Control: Includes remote for easy fan speed (6 settings), light control, timer, and memory function.
- Double-sided Blades Design: Features reversible 5-plywood blades (12° pitch) and matte black/ wood grain color finish for year-round comfort in living rooms or bedrooms.
- Easy Installation Kit: Comes complete with remote, 4" & 10" downrods, and mounting hardware for flexible dry-location installation. (1-year warranty included).
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Canopy Size | 5.9"*2.5" |
| Wire Length | 24" |
| Weight | 6.35 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6019 |
| Battery Type ) | CR2032(3V |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matte Black, Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Aluminum |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 2916CFM |
| Energy Efficiency | 97.2CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bed Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood Grain, Dark Wood Grain |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 31W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 2100LM |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Decibel | 35dB |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience powerful cooling and modern style with this 52-inch DC fan featuring a spiral LED light and remote control.
Features
- Unique Integrated Spiral LED Light: Built-in unique spiral 31W LED provides 2100 lumens with adjustable color temperature (3000K/4000K/5000K).
- Convenient Remote Control: Includes remote for easy fan speed (6 settings), light control, timer, and memory function.
- Double-sided Blades Design: Features reversible 5-plywood blades (12° pitch) and matte black/ wood grain color finish for year-round comfort in living rooms or bedrooms.
- Easy Installation Kit: Comes complete with remote, 4" & 10" downrods, and mounting hardware for flexible dry-location installation. (1-year warranty included).
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 20.6"*5.1"*2.7" |
| Canopy Size | 5.9"*2.5" |
| Wire Length | 24" |
| Weight | 6.35 kg |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Control | Remote Control |
| Controller | GA054-F6019 |
| Battery Type ) | CR2032(3V |
| Style | Modern |
| Finish Family | Matte Black, Chrome |
| Product Material | Iron, Plywood, Aluminum |
| Mounting Type | Downrod mount |
| Mounting Slope | ≤15° |
| Timer Function | Yes |
| Memory Function | Yes |
| CFM | 2916CFM |
| Energy Efficiency | 97.2CFM/W |
| Light / No Light | With Light |
| Location | Dry location |
| Room | Living Room, Bed Room |
| Number Of Blades | 5 |
| Reversible | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Side 1 Finish | Black, Silver |
| Blade Side 2 Finish | Wood Grain, Dark Wood Grain |
| Blade Pitch | 12° |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Type | LED |
| Light Max Power | 31W |
| Color Temperature | 3000/4000/5000K |
| Lumens | 2100LM |
| Dimmable | Yes |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 30W |
| Reversible | Yes |
| Motor Max Speed | 170RPM |
| Hight Speed Power | 30W |
| Decibel | 35dB |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x downrods(4" & 10") |
| Warranty | 1-year warranty |
| Installation Manual |























