
Original: $149.00
-65%$149.00
$52.15The Story
This 52" 3-blade LED ceiling fan not only provides the air circulation your home requires, but also comes equipped with a remote control, 6 fan speeds, and a reversible motor for year-round comfort. In warm weather, you can keep cool by rotating the fan counterclockwise. However, in cold weather, you can save money by reversing the direction of the ceiling fan to push warm air downward. Besides its functional features, this fan also boasts industrial/modern styling. With its Dark Bronze/White finish, it's perfect for your bedroom, living room, dining room, or hallway. Additionally, its sophisticated design makes it suitable for a variety of public areas. Therefore, this ceiling fan is not just practical but also aesthetically pleasing, making it a great addition to any space.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.4" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 16° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA015-0054 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 6492.79 |
| Energy Efficiency | 253.99 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Charcoal, White |
| Blade Pitch | 16 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 160RPM |
| High-Speed Power | 27.79 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 52" 3-blade LED ceiling fan not only provides the air circulation your home requires, but also comes equipped with a remote control, 6 fan speeds, and a reversible motor for year-round comfort. In warm weather, you can keep cool by rotating the fan counterclockwise. However, in cold weather, you can save money by reversing the direction of the ceiling fan to push warm air downward. Besides its functional features, this fan also boasts industrial/modern styling. With its Dark Bronze/White finish, it's perfect for your bedroom, living room, dining room, or hallway. Additionally, its sophisticated design makes it suitable for a variety of public areas. Therefore, this ceiling fan is not just practical but also aesthetically pleasing, making it a great addition to any space.
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*13.4" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 16° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 6.6KG |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller | GA015-0054 |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Black, White |
| Product Material | Iron, ABS, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 6492.79 |
| Energy Efficiency | 253.99 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Charcoal, White |
| Blade Pitch | 16 degrees |
| Light Bulb Type Included | LED light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18w |
| Correlated Color Temperature | (K) 3000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | DC motor |
| Number of Speeds | 6 |
| Motor Power | 35w |
| Motor Max Speed | 160RPM |
| High-Speed Power | 27.79 |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| Installation Manual |























