
Original: $94.90
-65%$94.90
$33.22The Story
The Industrial Series 5-Blade LED Light Ceiling Fan is a sophisticated blend of elegance and modern design. Boasting a 52-inch span, sleek black plywood blades, and a black/graphite/white finish, it adds a stylish touch to any room. Beyond aesthetics, this ceiling fan enhances the functionality of your living space by promoting efficient air circulation and providing warm white lighting. The integrated LED system is conveniently controlled by a handheld remote. For easy installation, detailed instructions are included.
Features
- Integrated LED system
- Remote Control
- 4 fan speed
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.3KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 inches |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller Model | GA035-F235 |
| Fan Speed | 4 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Barbeque Black / Graphite / Satin White |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max Airflow (CFM) | 4687 |
| Location | Indoor / Covered Patios |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Finish |
Barbeque Black / Timber Gray / Satin White
|
| Blade Pitch | 12° |
| Light Bulb Type | Included LED Light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18W |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | AC Motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 34W |
| Max Motor Speed (RPM) | 165 RPM |
| High Speed Power | 53W |
| Energy Efficiency | 99 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| CF235 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Industrial Series 5-Blade LED Light Ceiling Fan is a sophisticated blend of elegance and modern design. Boasting a 52-inch span, sleek black plywood blades, and a black/graphite/white finish, it adds a stylish touch to any room. Beyond aesthetics, this ceiling fan enhances the functionality of your living space by promoting efficient air circulation and providing warm white lighting. The integrated LED system is conveniently controlled by a handheld remote. For easy installation, detailed instructions are included.
Features
- Integrated LED system
- Remote Control
- 4 fan speed
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | 52" |
| Blade Pitch | 12° |
| Rod Length | 4.5 inches long |
| Weight | 7.3KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52 inches |
| Fan Control | Remote Control |
| Controller Model | GA035-F235 |
| Fan Speed | 4 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | Barbeque Black / Graphite / Satin White |
| Product Material | Iron, Plywood, Acrylic |
| Mounting Type | Downrod Mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Max Airflow (CFM) | 4687 |
| Location | Indoor / Covered Patios |
| Number of Blades | 5 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | Plywood |
| Blade Finish |
Barbeque Black / Timber Gray / Satin White
|
| Blade Pitch | 12° |
| Light Bulb Type | Included LED Light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Dimmable Bulbs | No |
| Light Max Power | 18W |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Lumens | 1500 |
| Motor Type | AC Motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Power | 34W |
| Max Motor Speed (RPM) | 165 RPM |
| High Speed Power | 53W |
| Energy Efficiency | 99 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x user manual 1 x down rods (4.5") 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| CF235 Installation Manual |























