
Original: $359.00
-65%$359.00
$125.65The Story
Maintain a bright and refreshing ambiance in your space with this 52-inch Jaipur White Smart Ceiling Fan, which boasts a simple yet stylish aesthetic. Moreover, it is a soft modern masterpiece that is ideally suited for your expansive indoor living area. This Wi-Fi Smart Ceiling Fan sports a minimalist design, but is elegantly finished in white. It features premium ABS plastic blades and an integrated LED offering a range of 3000K-6000K to cater to your daily lighting requirements.
In addition to its aesthetic appeal, the fan comes equipped with a remote control, a Wi-Fi app, and voice control technology for setting the fan. Therefore, not only does it enhance the beauty of your space, but it also provides a convenient and smart solution to your cooling and lighting needs. However, it's not just about utility – the fan's sleek design and advanced features also contribute to creating a modern, smart, and comfortable living environment.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length: | 5 inches and 10 inches |
| Weight | 16.2KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52" |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speeds | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod Mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Location | Dry Location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Transparent |
| Light Bulb Type Included | LED Light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 36W |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 3000K–6000K |
| Motor Type | AC Motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (5"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F4615-SMART Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Maintain a bright and refreshing ambiance in your space with this 52-inch Jaipur White Smart Ceiling Fan, which boasts a simple yet stylish aesthetic. Moreover, it is a soft modern masterpiece that is ideally suited for your expansive indoor living area. This Wi-Fi Smart Ceiling Fan sports a minimalist design, but is elegantly finished in white. It features premium ABS plastic blades and an integrated LED offering a range of 3000K-6000K to cater to your daily lighting requirements.
In addition to its aesthetic appeal, the fan comes equipped with a remote control, a Wi-Fi app, and voice control technology for setting the fan. Therefore, not only does it enhance the beauty of your space, but it also provides a convenient and smart solution to your cooling and lighting needs. However, it's not just about utility – the fan's sleek design and advanced features also contribute to creating a modern, smart, and comfortable living environment.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*19.3" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length: | 5 inches and 10 inches |
| Weight | 16.2KG |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span | 52" |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speeds | 3 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial, Modern |
| Finish Family | White |
| Product Material | Iron, Acrylic |
| Mounting Type | Down-rod Mount |
| Light / No Light | With LED Light |
| Location | Dry Location |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Transparent |
| Light Bulb Type Included | LED Light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Max Power | 36W |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 3000K–6000K |
| Motor Type | AC Motor |
| Number of Speeds | 3 |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (5"&10") 1 x light kit 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | UL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F4615-SMART Installation Manual |























