
The Story
Function meets fashion in this radiant and chic 52-inch retractable chandelier ceiling fan. Three dark brown blades allow for maximum air movement! This matte black ceiling fan adds the perfect touch of glamour to your home while also keeping air circulating with multi-speed functions. The handy remote control provides independent light operation and speed control. The motor technology delivers powerful air movement with whisper-quiet performance.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20" |
| Blade Size | 19.3" |
| Canopy | 5.9" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 9.53 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Iron, PC |
| Finish | Black fixture finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 3 PC tawny blades |
| Light Bulbs Required | 5 × 25W, E26 base (not included) |
| Max Light Power | 5 × 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 20W / 45W / 70W |
| Motor Max Speed | 160 RPM / 190 RPM / 220 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | Remote Control |
| High-Speed Power | 50W |
| Airflow (CFM) | 4000 |
| Reversible | Cannot reverse |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, PC |
| Rod | L4" & L10" |
| Lead Wire | 16" |
| Blades | 3 PC Blades |
| Light Fixture | 5 × E26 Lamp holders (no bulbs) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speeds | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| CFM | 4000 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F4721AQ110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Function meets fashion in this radiant and chic 52-inch retractable chandelier ceiling fan. Three dark brown blades allow for maximum air movement! This matte black ceiling fan adds the perfect touch of glamour to your home while also keeping air circulating with multi-speed functions. The handy remote control provides independent light operation and speed control. The motor technology delivers powerful air movement with whisper-quiet performance.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 20" |
| Blade Size | 19.3" |
| Canopy | 5.9" |
| Rod Length | 4 inches and 10 inches |
| Weight | 9.53 KG |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Materials | Iron, PC |
| Finish | Black fixture finish |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 3 PC tawny blades |
| Light Bulbs Required | 5 × 25W, E26 base (not included) |
| Max Light Power | 5 × 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 20W / 45W / 70W |
| Motor Max Speed | 160 RPM / 190 RPM / 220 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Control Type | Remote Control |
| High-Speed Power | 50W |
| Airflow (CFM) | 4000 |
| Reversible | Cannot reverse |
| Size | 52” |
| Finish | Iron, PC |
| Rod | L4" & L10" |
| Lead Wire | 16" |
| Blades | 3 PC Blades |
| Light Fixture | 5 × E26 Lamp holders (no bulbs) |
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speeds | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| CFM | 4000 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F4721AQ110V Installation Manual |























