
The Story
We are captivated by the sleek, contemporary design of this 52-inch ceiling fan. Firstly, it features three dual-toned blades in walnut and white, while the blade pitch set at a 14° angle for energy efficiency and optimum airflow. Secondly, the fan also includes two adjustable hanging rods, L4" and L10", to cater to your specific requirements. Thirdly, a convenient handheld remote control accompanies the fan, enabling easy operation of its 6-speed motor. The simplicity of its functionality is as impressive as its aesthetic appeal convenient remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*9.3" |
| Blade Size | 6"*25.2" |
| Weight | 5kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Brown, White |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 7000 CFM |
| Room | Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Walnut, White |
| Blade Pitch | 14° |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40 W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| High-Speed Power | 35 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x 4 & 10in downrod 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6361 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
We are captivated by the sleek, contemporary design of this 52-inch ceiling fan. Firstly, it features three dual-toned blades in walnut and white, while the blade pitch set at a 14° angle for energy efficiency and optimum airflow. Secondly, the fan also includes two adjustable hanging rods, L4" and L10", to cater to your specific requirements. Thirdly, a convenient handheld remote control accompanies the fan, enabling easy operation of its 6-speed motor. The simplicity of its functionality is as impressive as its aesthetic appeal convenient remote control.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*9.3" |
| Blade Size | 6"*25.2" |
| Weight | 5kg |
| Technical Information | |
| Fan Blade Span (in.) | 52 Inch |
| Fan Speed | 6 |
| Recommended Room Size | Large (up to 350 sq ft) |
| Style | Industrial |
| Finish Family | Brown, White |
| Product Material | Copper, Iron, Aluminum |
| Mounting Type | Down-rod mounting |
| Light / No Light | No Light |
| Max. Airflow (CFM) | 7000 CFM |
| Room | Bedroom |
| Number of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Walnut, White |
| Blade Pitch | 14° |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 40 W |
| Motor Max Speed | 170 RPM |
| High-Speed Power | 35 W |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x 4 & 10in downrod 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Warranty - Certifications | |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| F6361 Installation Manual |























