
The Story
This crystal ceiling fan has 5 bases and due to the 52-inch blade span, this product is a great choice for larger rooms. A metal globe lampshade with crystal accents adds a modern touch, making the room more stylish. The fan includes a remote so you can control the breeze without getting out of bed.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | 20.5" * 5.5" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Chrome fixture finish |
| Mount Type | Flush mount |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Bulbs | 2 × E12 MAX25W (not included) |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulb you choose |
| Max Light Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 58W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 58W |
| Airflow (CFM) | 2481 |
| Energy Efficiency | 42.78 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Lead Wire | 6" |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture | 2 × E12 Lamp Holders (no bulbs) |
| Motor | AC Motor |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F6349Q110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This crystal ceiling fan has 5 bases and due to the 52-inch blade span, this product is a great choice for larger rooms. A metal globe lampshade with crystal accents adds a modern touch, making the room more stylish. The fan includes a remote so you can control the breeze without getting out of bed.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*15.5" |
| Blade Size | 20.5" * 5.5" |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Materials | Iron, Plywood, Crystal |
| Finish | Chrome fixture finish |
| Mount Type | Flush mount |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Bulbs | 2 × E12 MAX25W (not included) |
| Recommended Bulb Shape | TYPE B |
| Color Temperature | Depends on the bulb you choose |
| Max Light Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 58W |
| Motor Max Speed | 155 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 58W |
| Airflow (CFM) | 2481 |
| Energy Efficiency | 42.78 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood, Crystal |
| Lead Wire | 6" |
| Blades | 5 Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture | 2 × E12 Lamp Holders (no bulbs) |
| Motor | AC Motor |
| Fan Control | Remote Control |
| Fan Speed | 3 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F6349Q110V Installation Manual |























