
The Story
It's a modern look to your home with this farmhouse home antique black and wood ceiling fan, this fan features 4 plywood blades to help move air efficiently, with a quiet, wobble-free operation. The handy remote control provides independent light and speed control. It is more than a ceiling fan, it is an art.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.1" |
| Rod Length | 6 inches long and 10 inches long |
| Weight | 7.8KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Antique Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6-inch and 10-inch |
| Blades | 4 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × 60W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 180W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Airflow (CFM) | 3344 |
| High-Speed Power | 53W |
| Voltage | 120V, 60Hz |
| Energy Efficiency | 55.73 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | D0.6" - L6" & L10" |
| Blades | 4 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × 60W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| F6287Q110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
It's a modern look to your home with this farmhouse home antique black and wood ceiling fan, this fan features 4 plywood blades to help move air efficiently, with a quiet, wobble-free operation. The handy remote control provides independent light and speed control. It is more than a ceiling fan, it is an art.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 52"*52"*18.1" |
| Rod Length | 6 inches long and 10 inches long |
| Weight | 7.8KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Plywood |
| Fixture Finish | Antique Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 6-inch and 10-inch |
| Blades | 4 Reversible Plywood Blades |
| Light Requirement |
3 × 60W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 180W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 60W |
| Motor Max Speed | 180 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| Airflow (CFM) | 3344 |
| High-Speed Power | 53W |
| Voltage | 120V, 60Hz |
| Energy Efficiency | 55.73 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Plywood |
| Rod | D0.6" - L6" & L10" |
| Blades | 4 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
3 × 60W, E12 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (6"&10") 1-year warranty |
| F6287Q110V Installation Manual |























