
The Story
Marvelous industrial flair gets a graceful showcase in this sleek and sophisticated ceiling fan. Five reversible blades offer versatile styles to perfectly match your existing decor. The included remote control provides for easy fan speed adjustment. With the perfect blend of style and function, the ceiling fan brings increased comfort and a sense of personality to any room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 15.23" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 7.5 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4.5 inches |
| Blades |
5 Reversible Plywood Walnut Cherry Blades
|
| Light Requirement |
2 × 6.5W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 13W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 83W |
| Motor Max Speed | 161 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 55.88W |
| Airflow (CFM) | 3986.42 |
| Energy Efficiency | 79.73 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid Plywood |
| Rod | L4.5" |
| Blades |
5 × Reversible Plywood Walnut Cherry Blades
|
| Light Fixture |
2 × 6.5W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F6320110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Marvelous industrial flair gets a graceful showcase in this sleek and sophisticated ceiling fan. Five reversible blades offer versatile styles to perfectly match your existing decor. The included remote control provides for easy fan speed adjustment. With the perfect blend of style and function, the ceiling fan brings increased comfort and a sense of personality to any room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 15.23" |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4.5 inches |
| Weight | 7.5 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Fixture Finish | Black |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rod Included | 4.5 inches |
| Blades |
5 Reversible Plywood Walnut Cherry Blades
|
| Light Requirement |
2 × 6.5W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Light Max Power | 13W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 83W |
| Motor Max Speed | 161 RPM |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 55.88W |
| Airflow (CFM) | 3986.42 |
| Energy Efficiency | 79.73 |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid Plywood |
| Rod | L4.5" |
| Blades |
5 × Reversible Plywood Walnut Cherry Blades
|
| Light Fixture |
2 × 6.5W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4.5") 1-year warranty |
| F6320110V Installation Manual |























