
The Story
Make any ensemble breezy and bright with this beautiful 5-blade caged ceiling fan. Crafted of metal, it offers a 2-tone black cage-inspired shade that highlights its exposed LED bulbs for factory-chic flair. Let it shine over an industrial-inspired living room look to instantly elevate your entertaining space, effortless above streamlined leather sofas and a weathered wood coffee table to achieve rustic contrast. Whether you need a light for reading or are just trying to tie your aesthetic altogether, this lovely luminary is sure to get the job done as it adds a splash of high style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 13" (excluding downrod) |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 8.9 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Requirement |
2 × 25W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Recommended Bulb Shape | G50 / ST64 |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 54.5W |
| Motor Max Speed | 80, 113, 154 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 54.5W |
| Airflow (CFM) | 3200 (max) |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
2 × 25W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F6236110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Make any ensemble breezy and bright with this beautiful 5-blade caged ceiling fan. Crafted of metal, it offers a 2-tone black cage-inspired shade that highlights its exposed LED bulbs for factory-chic flair. Let it shine over an industrial-inspired living room look to instantly elevate your entertaining space, effortless above streamlined leather sofas and a weathered wood coffee table to achieve rustic contrast. Whether you need a light for reading or are just trying to tie your aesthetic altogether, this lovely luminary is sure to get the job done as it adds a splash of high style.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 52" × 52" × 13" (excluding downrod) |
| Blade Size | 52" |
| Rod Length | 4 inches + 10 inches |
| Weight | 8.9 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Material | Iron, Hybrid Plywood |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Mounting Type | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-inch and 10-inch |
| Blades | 5 reversible plywood silver blades |
| Light Requirement |
2 × 25W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Recommended Bulb Shape | G50 / ST64 |
| Light Max Power | 25W |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 54.5W |
| Motor Max Speed | 80, 113, 154 RPM |
| Fan Speeds | 3 |
| High-Speed Power | 54.5W |
| Airflow (CFM) | 3200 (max) |
| Size | 52" |
| Finish | Iron, Hybrid plywood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 5 × Reversible Plywood Blades |
| Light Fixture |
2 × 25W, E26 base light bulbs (not included)
|
| Motor | AC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1 x down rod (4"&10") 1-year warranty |
| F6236110V Installation Manual |























